CHP'li Açıkel'den Hükümete Twitter Eleştirisi: Türkiye, ‘Sansür Ofisi’ İstiyor

CHP'li Açıkel'den Hükümete Twitter Eleştirisi: Türkiye, ‘Sansür Ofisi’ İstiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Twitter Şeffaflık Raporu’nda Türkiye’nin Twitter’dan en çok bilgi isteyen, en çok hesap kapatılması ve en çok tweet kaldırılması talebinde bulunan ülke konumunda olduğunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Twitter Şeffaflık Raporu’nda Türkiye’nin Twitter’dan en çok bilgi isteyen, en çok hesap kapatılması ve en çok tweet kaldırılması talebinde bulunan ülke konumunda olduğunu açıkladı. Açıkel, sosyal medya platformlarının Türkiye’de ofis açmaları talebinin arkasında otoriter Saray iktidarının özgürlükleri kısıtlayan yaklaşımının ve sansürcü zihniyetinin olduğunu savunarak, “Türkiye sansür ofisi istiyor” dedi.

CHP’li Açıkel, Türkiye tarafından Twitter’dan 2020’nin ilk 6 ayında 26’sı acil kodlu olmak üzere toplam 347 kez bilgi talebinde bulunulması ve 2012-2020 yılları arasında toplam 99 bin 840 hesabın kapatılmasının istenmesine dikkat çekti. Yazılı açıklama yapan Açıkel, Twitter’ın Türkiye’de ofis açması durumunda, benzeri bilgi taleplerinin artacağını ve bu taleplere mecburen olumlu cevap verileceğini; ofis açılması baskısının da vergilendirme amacıyla değil sansür ve yasaklama taleplerinin uygulatılması amacıyla yapıldığını savundu.

Twitter ve Facebook’un Türkiye’de hala ofis açmadıklarını anımsatan CHP’li Açıkel, internet ortamında işlenen suçları kapsayan kanun ile sosyal medya şirketlerine BTK tarafından kesilen kasım ayında 10 milyon TL, aralık ayındaki 30 milyon TL’lik cezanın ardından önümüzdeki günlerde bu şirketlere reklam yasağı getirileceğini de anımsattı. Açıkel, özgürlükleri baskılayan bu yasakların, sosyal medya üzerinden pazarlama ve satış yapan KOBİ’ler başta olmak üzere Türkiye ekonomisine büyük zarar vereceğini belirtti.

CHP’li Açıkel, Türkiye’nin bütün özgürlük alanlarında olduğu gibi internet özgürlüğü alanında da ‘özgür olmayan ülkeler’ arasında kabul edildiğini, erişim engellerinin, içerik kaldırma taleplerinin, sosyal medyayı kontrol etme çabasının arkasında geleneksel medyada yüzde 95’e varan iktidar kontrolünün yeterli olmadığının düşünülmesi olduğunu söyledi. Açıkel, "İktidara yönelen ekonomik buhran merkezli eleştiriler, halkın sıkıntılarının yansıdığı içerikler engellenmek istenmektedir. Sarayın medyasında yer verilmeyen tükeniş ve iflas durumunun sosyal medyaya yansımaktadır. İletişim Başkanlığı’nın adeta bir troll ordusu gibi çalıştırılmasına rağmen sosyal medyada gerçeklerin görünür olması engellenemeyecektir" dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.