CHP’li Ali Mahir Başarır: “İŞKUR’da da Liyakat Değil, Torpil Ve Mülakat Esas”

CHP’li Ali Mahir Başarır: “İŞKUR’da da Liyakat Değil, Torpil Ve Mülakat Esas”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’ndaki yaşanan usulsüzlüklerin incelenmesi istemiyle TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Başarır, verdiği önergede "AKP döneminde sınavlarda ve mülakatlarda yapılan usulsüzlükler, çalınan sorular, liyakatsiz atamalar halk arasında işe alımlarda torpil iddialarının sıkça konuşulmasına neden olmuştur" dedi.

Başarır, İŞKUR aracılığı ile kamuya ait yapılan işçi alımlarında liyakat ilkesinin uygulanıp uygulanmadığı, yapılan kura çekimlerinde hile yapılıp yapılmadığı, işe alımlarda siyasilerin etkisinin olup olmadığının araştırılıp incelenmesi için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Başarır,  iktidarın işe alım ve atamalarda partizanca bir anlayışla kardolaştığını belirterek, "İŞKUR aracılığı ile kamuya alınan işçilerin sınavlarında, yapılan kura çekimlerinde o bölgenin AKP’li İl ve ilçe başkanlarının kendi verdikleri listelerin dışına çıkılmaması konusunda baskı yaptıkları, zaman zaman  verdikleri listedeki isimlerin çıkmaması durumunda kuraları yinelettikleri haberleri sıkça basına yansımaktadır.Hele hele 25-28 Eylül 2018 tarihinde mülakatı yapılan İş ve Meslek Danışmanı alımı sınav sonuçlarının İŞKUR tarafından bir türlü açıklanmaması, olayın mahkemeye taşınmasıyla mahkemenin İŞKUR’dan istenilen sınava girenlerin listesi, dönemin İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya imzası ve ‘çok gizli’ ibaresi ile gönderilmesi tam bir skandaldır" dedi.

Başarır, önerge de şu görüşlere yer verdi:

"İŞSİZLİK RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR: Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik krizin beraberinde yüksek oranda işsizliği getirdi.TÜİK’in yayınlamış olduğu işsizlik rakamları ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Bugün ülkemizde geniş tanımlı  9.8 milyon işsiz var.

TORPİL İDDALARI KONUŞULUYOR: Hayatını idame ettirmeye çalışan milyonlarca işsiz vatandaşımız, kamu ya da özelde iş bulabilmek için bir umutla sınavlara giriyor ve hala da girmeye devam ediyor. Ancak AKP döneminde sınavlarda ve mülakatlarda yapılan usulsüzlükler, çalınan sorular, liyakatsiz atamalar halk arasında işe alımlarda torpil iddialarının sıkça konuşulmasına neden olmuştur.

ATAMALAR LİYAKATSIZ: Mevcut iktidarın sırf kadrolaşma ve partizanca işe alım anlayışı, ülkemizdeki liyakatsiz atamaların temelini oluşturmaktadır. İŞKUR’un web sitesinde yazan vizyon anlayışıyla yapılan uygulamalar ters düşmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.