CHP'li Barut: ''Çorba Yapmak İçin Karnabaharın Yaprağını Topluyor İnsanlar"

CHP'li Barut: ''Çorba Yapmak İçin Karnabaharın Yaprağını Topluyor İnsanlar"

CHP Adana Milletvekili, Ayhan Barut Adanalı çiftçilerle buluşup tarla ve bahçeleri gezdi. Bir vatandaşın, semt pazarlarında yurttaşların dertlerini dinleyen Barut'a “İnsanlara bakıyorum, karnabaharın yaprağını topladı kadın. ‘Ne yapacaksın teyze dedim ’‘Yemek yapacağım’ dedi. İnan çok üzüldüm” diyerek izlenimini aktarması dikkat çekti.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut Adanalıçiftçilerle buluşup tarla ve bahçeleri gezdi. Bir vatandaşın, semt pazarlarında yurttaşların dertlerini dinleyen Barut'a “İnsanlara bakıyorum, karnabaharın yaprağını topladı kadın. ‘Ne yapacaksın teyze dedim’ ‘Yemek yapacağım’ dedi. İnan çok üzüldüm” diyerek izlenimini aktarması dikkat çekti.

TBMM Tarım ve Köy işleri Komisyonu Üyesi CHP’li Barut, fahiş oranda artan üretim maliyetlerine karşın çiftçinin para kazanamadığıürünlerini yerinde görüp inceledi. İlk olarak Karataş Ovası'ndaki tarım alanlarını gezen Ayhan Barut, başta narenciye bahçeleri olmak üzere özellikle biber ve patlıcan üretimi yapılan seralarda incelemelerde bulundu. Barut şunları söyledi:

"Üretici ‘gübreyi çok pahalıya alıyorum’ diyor. Çünkü yüzde yüz zam geldi. Pazar yerine geldiğimizde pazar yeri halkın can simididir. Daha ucuz ve uygun olması gereken yerde portakalın kilosu 2,5 liradan 5 liraya çıkıyor. Satan dertli, alan yok. Pazar yeri boş. Fiyat pahalılığı vatandaşlarımızın cebini yakıyor. İktidarın korkulu rüyası olan patatesin kilosu 1 lira. Tabii bu 1 lira üretimde planlanmanın olmadığını gösteriyor. Patatesin kilosu pazar yerinde 1 liraysa üreticinin eline geçen 40 kuruşun altındadır. Yani üretici zararına üretiyor."

PAZARCI: BİZE GELİŞİ BİLE ÇOK PAHALI

Portakal satan bir pazarcı, “Her şey pahalı olduğu için fiyatlara da yansıyor. Bize gelişi bile çok pahalı bizde mecburen kâr koyup satmaya çalışıyoruz. Vatandaş eskisine göre çok az alıyor. Eskiden 5 kilo aldığı portakalışu an 1 ya da 2 kilo alıyor.  Şu an 1 kilo portakal 5 lira 2 kilo alsa 10 lira. Diğer ürünleri de almak istese vatandaşa ne kalacak?” dedi.

Pazarcılardan biri ise Barut’a, “Marketler işin suyunu çıkarıyor. (Elindeki biberi göstererek) Bu ürünü 7 liraya alıyoruz. Kendileri 10-12 liraya veriyorlar” dedi.

"ÖNCEDEN ÜRÜNLERİ BİR KİLO ALIYORDUM" 

Pazar yerinde alışveriş yapan bir vatandaş ise, “Önceden ürünleri 1 kilo alıyordum. Şimdi yarım kilo alıyorum.  Daha az alıyorum eve, çünkü yetmiyor. Emekli maaşla nereye kadar. İnsanlara bakıyorum, karnabaharın yaprağını topladı kadın. ‘Ne yapacaksın teyze dedim’ ‘Yemek yapacağım’ dedi. İnan çok üzüldüm" diyerek yaşadığı soruna dikkat çekti. 

Maliyetlerin ürün fiyatlarını karşılamadığını söyleyen, Karataş Oymaklı köyünden Narenciye üreticisi Serhan Akı, “Şu an da çok zorlanıyoruz. Özellikle bu yıl gübre fiyatlarında yüzde 80’in üzerinde artış var” dedi.

"BİBER FİYATI 3 YIL İÇERİSİNDE DEĞİŞMEDİ"

Karataş Tuzla Bölgesinde biber ve kavun üreticisi Ersin Televi, “Gübre maliyetleri yüzde yüze yakın arttı. Naylon fiyatları (serada kullanılan naylon) yüzde yüze yakın arttı. Ama 3 sene önce satmış olduğum biber fiyatıyla şu anki biber fiyatında hiçbir değişme yok” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.