Engin Altay "Cumhuriyet, 83 Milyonun ve Türkiye'nin Şerefidir"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Meclis'te basın toplantısı gerçekleştirdi. Altay gündem başlıklarını değerlendirdi.

Konuşmasına Cumhuriyet Bayramı kutlamasıyla başlayan Altay, koronavirüs salgını nedeniyle bayram kutlamalarına getirilen kısıtlamaları eleştirdi.

Altay'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Ne zaman bir bayram var, hükümetin aklına salgın tedbiri geliyor. Her ne hikmetse AK Parti üst yönetiminde cumhuriyete şaşı bakan insanlar var. Valileri uyarmak isterim: Cumhuriyetle didişmeyin.

Sağlık çalışanları genelgesi

Sağlık Bakanlığı dün çok garip, ucube bir genelge yayınladı. Anayasa'nın 18'inci maddesi kimsenin zorla çalıştırılamayacağını söylüyor. Sağlık çalışanlarının morallerini yüksek tutmasını sağlaması gereken bakanlık, morallerini bozarak neyi amaçlamaktadır? Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi zarurettir.

Devlet bir acil servis doktoruna bir aylık performans ödemesi olarak sadece 32 lira veriyorsa yazıklar olsun öyle devlete. Hastane döner sermayesinin raporları nerede? Sayıştay raporları diyor ki, 'Döner sermaye gelirlerinin hastaneyi işleten şirketin elektrik, doğal gaz ödemelerine ayrılmış.' Bunun tam adı kepazeliktir. Koronavirüsü doktorlar için meslek hastalığı bile saymayan hükümetin, hastaneyi işleten şirketlerin ekonomik sorunlarını çözme gayretini de aziz milletimize bırakıyorum. 

İnsanlar koronavirüs testleri için metrelerce kuyruğa girerken, Saray'da çalışanların işe test yaparak başlaması kabul edilebilir değil. İstanbul Valisi'nin çalışanlar hasta olduğu halde işe gidiyor.' tespitini ayakta alkışlıyoruz. Umarım hükümet karantina, filyasyon çalışmalarında gerekeni yapar.

Merkez Bankası'nın son açıklamaları

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 8'den yüzde 12'ye çekti. 2002'de Erdoğan başbakan olduğunda 1.65 tl olan dolar, 2014'te Erdoğan cumhurbaşkanı olduğunda 2.14 tl oldu. Erdoğan partili cumhurbaşkanı olduğunda doları 4.75'ten aldı şimdi 8.25 oldu. Damadı etkilemeyebilir ama bu her şeye zamdır, icradır, iflastır, açlıktır.  Merkez Bankası, 'Kur hedefimiz yok.' diyor. Damada, Merkez Bankası'na, Saray'a soruyorum: Kurdaki bir kuruşluk artış borcumuza 4 milyar dolar olarak yansıdığını bilmiyor musunuz?

Kızılay'ın kan bağışı kampanyası

Kızılay hediyeli kan bağışı kampanyası yaptı. 'Kan ver, zeytinyağı vereyim diyor.' Kan bağışını, kan ticaretine çevirdiler. İnsanlar beş kiloluk yağı almak için kanını veriyor. Kızılay yarın öbür gün böbrek ticaretine başlarsa şaşırmam.

Fransa ile yaşanan gerginlik

Fransa ile aramızda bir gerginlik var. Öncelikle biz Türkiye'yiz. İçeride tartışmalarımız olur ama dışarıya döndüğümüz zaman 83 milyonu bir olarak görürüz. Hiç kimse ve hiçbir ülke, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na hakaret edemez, ayar veremez; verdirmeyiz. Hiç kimse İslam'a hakaret edemez. İslam'da reform Macron'un işi değildir. Macron haddini bilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.