Erdoğan 'Yüzde 50+1 Değişmeli' Dedi, Başdanışmanı Zorda Kaldı

Erdoğan 'Yüzde 50+1 Değişmeli' Dedi, Başdanışmanı Zorda Kaldı

50+1 çıkışı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur" dedi. Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından Başdanışmanı Mehmet Uçum’un sosyal medya hesabından 3 yıl önce yaptığı bir paylaşım yeniden gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargı krizine ilişkin bir şey söylemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerde uygulanan ’50+1 sistemi değişmelidir’ dedi. Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un X hesabından 3 yıl önce yaptığı bir paylaşım yeniden gündeme geldi.

Mehmet Uçum 6 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı bir paylaşımda “İki turlu Cumhurbaşkanı seçimini ve %50+1 oyu tartışmaya açma çabası açıkça halk iradesine saldırıdır. Halkın, Hükümeti kapsayıcı bir oyla seçmesinden rahatsız olan odaklar halkın iradesinin parçalanması ve Türkiye’yi rahatça kontrol etme hevesi içindeler. Buna asla güçleri yetmez.” demişti.

2021’DE DE ‘HALK VAZGEÇMEZ’ DEDİ

Uçum, 2021’de yaptığı bir paylaşımda ise 50+1 tartışmalarına ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke karşıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’deki iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez”

58b2ef51-a853-4304-826b-679354e9baae.webp

ŞAMİL TAYYAR’LA KAVGA ETMİŞTİ

AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum arasında cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1 şartı tartışması çıkmıştı.

Tayyar, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 50+1 uygulamasının Cumhurbaşkanı'na ve sisteme kurulan bir tuzak olduğunu iddia etmiş; bu düşüncede olan isimleri “Soros ve ekibinin AK Parti içindeki uzantıları” diye tanımlamıştı.

Tayyar’ın sözlerinden sonra Uçum sosyal medya hesabından, “Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke karşıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez” paylaşımını yaptı.

İlerleyen saatlerde Tayyar sosyal medya hesabından doğrudan Uçum’un adını vererek, “Uçum, devlet memurudur, bir devlet memuru, siyasete racon kesemez” dedi.

Tayyar arkasından yaptığı ikinci paylaşımda Uçum’u hedef almaya devam ederek, “’Asla değişmez’ diyerek Cumhurbaşkanımızı da tehdit ediyor” dedi.

Tayyar’ın sözlerine Uçum yine sosyal medyadan, “Pozisyon ve statü siyaseti peşinde koşanlar, dar çıkarlarından başka değeri olmayanlar; yalanı, fitneciliği, fırsatçılığı normal görüyorlar. Adımızı kötü niyetle zikredenlere yönelik beyanımızı kendilerine prim yapmak için kullanmaya heves ediyorlar. Bunlar muhatabımız değildir” diye karşılık verdi.