İYİ Partili Yokuş'tan çağrı: Vatandaş sıkıntıda KDV sıfırlansın

İYİ Partili Yokuş'tan çağrı: Vatandaş sıkıntıda KDV sıfırlansın

Vatandaş ne fatura ödeyebiliyor, ne gıda alabiliyor diyen İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş Ramazan'da fiyatların tırmandığını, bunun içinde gıda ürünlerinde ve bazı temel ihtiyaçlarda KDV'nin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayını salgın hastalıkla karşılayan Türkiye'de işsiz kalan 10 milyona yakın vatandaş, bir yandan yükselen fıda fiyatlarıyla nasıl sofra kuracağını düşünürken, diğer yandan da borç taksidi ve faturalar arasında kaldı. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, piyasa anlayışıyla Ramazan sofrasının kurulamayacağını belirterek, Kovid 19 nedeniyle milyonlarca insanın işsiz kaldığını, krize rağmen bazı ürünlerde  fiyatların arttığını söyledi.

Ekmek, et-süt , süt ürünleri , zeytin, sebze-meyve ve bakliyat gibi gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanıyor ve fiyatın üstüne ekleniyor.  Yokuş "Her Ramazan ayında gıda ürünlerinin fiyatları yükseliyor. Neden müdahale etmiyorsunuz dediğimizde ise iktidar yetkililerine serbest piyasa ekonomisi diyerek savunma gerçekleştiriyorlar. Gıda ve bazı temel ihtiyaç maddelerindeki KDV oranı düşürülmeli" diye konuştu.

Kriz nedeniyle insanların Ramazan pidesini bile alırken  düşündüğünü anlatan Yokuş şunları söyledi" Bu fiyatlarla vatandaş Ramazan pidesini ancak bir başta, bir ortada, bir de Ramazanın sonunda yiyebilir. Öyle görünüyor. AKP serbest piyasa ekonomisi anlayışını savunuyor. İktidar yetkilileri müdahale etmeyiz diyor. İktidar işine geldiği zaman da tam buğday alım zamanı buğday ithal ediyorlar, et ihtiyacı olmadığı zaman et ithal edip depoluyorlar. Niye bunu yapıyorsunuz dediğimiz de ise piyasayı düzenlemek için yapıyoruz diyor. Yönetim işine geldiği gibi ya da çıkar gruplarını tatmin etmek için bunu yapıyor. Buna başka bir anlam yükleyemiyoruz maalesef. Ne hikmetse her Ramazan ayında gıda ürünlerinin fiyatlarına zam yapılıyor, iktidar ise  müdahale etmiyor." Vatandaşın fatura ödemesinde de ayrı sıkıntı yaşadığını anlatan Yokuş, şunları ifade etti:

"Elektrik faturasında ortalama alacağız dendi, ardından sadece karantina uygulanan yerlerde böyle bir uygulamaya gidilecek denildi, şu anda elektrikte geriye dönük ortalama alınması vatandaşın aleyhine bir durum. Ocak-Şubat-Mart başta olmak üzere Kış aylarında elektrik daha fazla kullanıldı. Doğal gaz bağlantısı olduğu için böyle bir durum vardı. Havalar Nisan ayı ile birlikte ısınmaya başlayınca tüketim azaldı. Nereden bakarsanız, bakın vatandaşın lehine gibi alınan kararlar vatandaşın aleyhine işliyor maalesef. Bu ay bana çok şikayet geldi örneğin bu faturalar nedeniyle. Herkesin elektrik faturası bir önceki aya göre çok artmış. EPDK şirketlerin lehine düzenleme yapıyor. Elektrik, doğal gaz tüketiminde geriye dönük fiyat farkı alındı. Bu nasıl iş anlayamadık."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.