Karamollaoğlu "Parti İçi Meseleleri Kamuoyu Önünde Tartışmak Doğru Değil"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, SP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sonrasında yaptığı “biz ittifakları seçime bir hafta kala konuşuruz” açıklamasına üstü kapalı yanıt verdi.

Karamollaoğlu, “Parti iç meselelerini kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum. Yani o Sayın Asiltürk’ün bir soru esnasında bir söz zaten kendisi de ‘bunlar bazı sıkıntılara neden olabilir’ demiş. Bizim siyasi olarak bir araya geldiğimiz arkadaşlar temel ilkeleri özümsemiş insanlardır. Onun için partimizde inşallah böyle çatlaklar meydana gelmez. Bu konularda parti içi organlarında gündeme gelir karar verilir” dedi.P

Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın Asiltürk’ü ziyareti ve ardından gelen “seçim döneminde ittifak için görüşülebiliriz” açıklaması ve sonrasındaki yorumları değerlendirdi.

GERÇEK DOSTLAR UYARIR

Karamollaoğlu, ittifak konusundan önce “dost acı söyler” atasözünü hatırlatarak, "Sayın Erdoğan’a çağrım: Biz sizi incitmek için değil, yanlışların ortadan kalkması için acı söylüyoruz. Gerçek dostlar birbirinin hatasının üstünü örten değil, uyarıda bulunup hatırlatma yapanlardır” dedi.

Karamollaoğlu, AKP ile ittifak konusunda ise “Çok açık ve net bir şekilde bunu ifade ettik eskiden beri bunu söylüyoruz. Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum. İttifak konusu ancak seçim sathı mahalline girildiği zaman konuşulacak bir konudur” açıklamasını yaptı.

“İTTİFAKSIZ YA BARAJ ALTINDA KALINACAK YA DAHA AZ SAYIDA MİLLETVEKİLİÇIKARACAĞIZ”

Karamollaoğlu, seçim barajı nedeniyle bugünkü koşullarda ittifakların zorunlu olduğunu da vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bugünkü şartlar ittifakları elzem hale getiriyor. İttifak yapmadan seçime girdiğiniz takdirde ya yüzde 10 barajının altına kalacaksınız ya da milletvekili çıkaracak noktaya gelseniz bile daha az milletvekili çıkaracaksınız bundan dolayı ittifaklar seçime giderken yapılır ama ittifaklar koalisyon değildir. İcraat yapmak için ittifak yapılmaz. Biz geçen dönem Millet İttifakı’nın içinde olduk. Bir tane hedefimiz vardı onu da deklare ettik millete. Bugünkü sorumsuz olan başkanlık sistemi mutlaka değiştirilmeli parlamenter sisteme dönülmelidir dedik.”

İTTİFAK ŞARTLARI: ADALET, YOLSUZLUK, RÜŞVET VE İSRAF SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Karamollaoğlu, adalet, yolsuzluk, rüşvet ve israf gibi sorunların çözülmesi gerektiğine de işaret ederek şunları söyledi:

“Ekonomide ne yapacağız dış politikayı nasıl götüreceğiz adalet reformunda neler yapılacak bunların hiçbirisi gündeme gelmedi ki sadece ülkenin yönetimi ile ilgili alınan bu kararın mutlaka gözden geçirilmesine ve düzeltilmesine ihtiyaç var. Biz bunları yaparken ilkelerimizden taviz vermeyiz. İlkelerimiz çok açık ve net, biz ilk baştan beri kaos ortamından kurtulmaya mecburuz dedik. Birbirimize hakaret, iftira ve yalan söyleyerek ‘hadi gelin kol kola yürüyelim’ denmez. Dostluk bile kurulmaz. İkincisi ‘mutlaka bu ülkenin sorunlarıçözülecekse iş ehline verilmelidir’ dedik. Yandaşlarına verirsen ve iş ehliyetsiz insanlara verilirse ülkenin problemlerini çözmek mümkün olmaz. Yolsuzluk, israf, rüşvet mutlaka ortadan kaldırılmalı. Ve biz ‘komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ prensibinin devletin yönetiminde en önemli unsurlardan biri olması icap ettiğine vurgu yaptık. Bunlardan sonra adalet, şeffaflık denetlenebilirlik yönetim için prensip olarak kabullenilmelidir dedik.”

KARAMOLLAOĞLU’NDAN ASİLTÜRK YORUMU: PARTİİÇİ MESELEDİR

Asiltürk’ün “biz ittifakları seçime bir hafta kala konuşuruz” sözlerinin hatırlatılmasıüzerine Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi:

“Parti iç meselelerini kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum. Yani o Sayın Asiltürk’ün bir soru esnasında bir söz zaten kendisi de ‘bunlar bazı sıkıntılara neden olabilir’ demiş. Bizim siyasi olarak bir araya geldiğimiz arkadaşlar temel ilkeleri özümsemiş insanlardır. Onun için partimizde inşallah böyle çatlaklar meydana gelmez. Bu konularda parti içi organlarında gündeme gelir karar verilir.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.