Murat Emir Sağlık Bakanlığı'nın 2023 Yılı Bütçe Görüşmelerinde Söz Aldı

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “493 bin çiftimize SMA tarama testi yaptık” sözlerini, bu testin sonuçlarının aylardır çıkmadığını belirterek eleştirdi.

Emir, “Diyorsunuz ki ‘493 bin çiftimize tarama yaptık.’ Onun sonucunu niye buraya yazmadınız? Niye biliyor musunuz? Çünkü onun sonuçları çıkmıyor. Benim elimde bir örnek var, yüzlerce getirebilirim size 8 Nisan’da çift gitmiş SMA için test vermiş 20 Eylül’de evlenmiş halen test sonucunu bekliyor. Vatandaş, 6 ayın üzerinde SMA tarama testi sonucu bekliyor” dedi.

Göz hekimi olan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçe görüşmelerinde söz aldı. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesini “bağımlılıkla mücadele” kalemi üzerinden de eleştiren Emir, şunları söyledi:

“2022’de 1.7 milyar lira istemişsiniz ama Hazirana kadar 225 milyon lira harcamışsınız. ‘Geri kalan parayı ne yaptınız’ diye sorsak onu başka yerde müteahhitlere gönderdiğinizi tahmin etmek zor değil. 2021'de de böyle. İstediğinizin 1/6'sını kullanıyorsunuz, geri kalanı başka yerde kullanıyorsunuz. Peki bunu siz bilmiyor musunuz? Elbette biliyorsunuz. AMATEM’ler (Alkol ve Madde Tedavi Merkezi) var. Arındırma Merkezleri yatak sayısında hala 1388’deyiz. Son yıllarda hiç arttıramamışsınız. Sizde mahcup olmalısınız ki bu durumdan bir önceki bütçe sunumunda grafikte artışı göstermişsiniz. Son yıllardaki patinajı siz de görmüşsünüz bu yıl getirdiğiniz şeyde grafik yok.

“HASTANELERİMİZE KAÇ İNSANIMIZ BAĞIMLILIK SORUNU NEDENİYLE BAŞVURUYOR BU RAKAMI SİZ BİLİYOR OLMALISIN AMA BİZDEN SAKLIYORSUNUZ”

Genel Başkanımız uyuşturucu ile mücadele konusunda uyardığında maalesef koro halinde saldırdınız. Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu kurulmuştu sizin bünyenizde ama hala faaliyet raporunu açıklamadı ne durumdayız bilmiyoruz. Soru soruyoruz cevap alamıyoruz. Bu ülkenin gençlerinde hangi oranda bağımlılık söz konusu bunu bilmiyoruz. Narkotikten bazı rakamlar var ama Sağlık Bakanlığı bu rakamları bilmiyor. Sayın bakan 1 yılda hastanelerimize kaç insanımız bağımlılık sorunu nedeniyle başvuruyor bu rakamı siz biliyor olmalısın ama bizden saklıyorsunuz. Daha da kötüsü AMATEM sayısını arttırmıyorsunuz ama maalesef AMATEM’ler uyuşturucuya tekrar başlanan, önünde uyuşturucunun satıldığı uyuşturucu tacirlerinin içerisine özellikle hastaymış gibi girdiği bir pozisyona düştü ve 3-4 aydan önce yatış söz konusu değil.

“8 NİSAN’DA SMA TESTİ YAPTIRAN ÇİFT 20 EYLÜL’DE EVLENMİŞ HALEN TEST SONUCU BEKLİYOR"

Sayın Bakan SMA ile ilgili tarama testleri yaptığını söyledi. ‘635 bin tarama testi yaptık’ dedi. ‘118 yavrumuzu test ettik’ dedi. Bu iyi bir şey ama yeterli değil. Öncesinde sizin verdiğiniz rakamlarda yine diyorsunuz ki ‘493 bin çiftimize tarama yaptık.’ Onun sonucunu niye buraya yazmadınız sayın Bakan? Niye biliyor musunuz? Çünkü onun sonuçları çıkmıyor. Benim elimde bir örnek var, yüzlerce getirebilirim size 8 Nisan’da çift gitmiş SMA için test vermiş 20 Eylül’de evlenmiş halen test sonucunu bekliyor. Vatandaş, 6 ayın üzerinde SMA tarama testi sonucu bekliyor. Siz Türkiye’de ‘SMA’yı tarıyoruz’ diyorsunuz.

“AŞI KONUSUNDA ARTIK HİÇ KONUŞMUYORSUNUZ, KAÇ KİŞİ TURKOVAC AŞISINI TERCİH ETTİ”

2021 yılında 13 milyar lira ödenmiş şehir hastanelerine şimdi 47 milyar lira ödüyoruz. 4 katına çıkmış. Şimdi siz seneye yoksunuz siz hastanenizin başında olacaksınız, biz olacağız buralarda ve yeni gelecek Sağlık Bakanı’na, iktidara nasıl bir ateşten top bıraktığınızı görmenizi isterim. Bir yılda şehir hastanelerine gönderilen, tüyü bitmemiş yetimin peşkeş çekilen hakları 4 katına çıkmış.

“TURKOVAC GERÇEKLERİNİ NİYE SAKLIYORSUNUZ”

Aşı konusunda artık hiç konuşmuyorsunuz. Siz bakansınız keyfi davranamazsınız. Yıllardır soruyorum hala cevap vermiyorsunuz kaç kişi Turkovac aşısını tercih etti. Kaç kişi Biontech oldu? Niye bunları saklıyorsunuz Turkovac aşının faz 3 çalışmasını daha geçen ay yayınlayabildiniz. İnsanları 1 yıldır Turkovac aşısıyla aşılıyorsunuz. Ve bu gerçekleri niye saklıyorsunuz kimden saklıyorsunuz?”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.