Müzik-Sen Genel Başkanı Koçyiğit: "Bu Sektör Sahipsiz, Kişiliksiz, Kimliksiz Kalmış Durumda"

Müzik-Sen Genel Başkanı Koçyiğit: "Bu Sektör Sahipsiz, Kişiliksiz, Kimliksiz Kalmış Durumda"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu haftaki grup konuşmasında da kürsüyü pandemide işsizlikle mücadele eden sanatçıları temsilen Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit’e bıraktı. Koçyiğit, “Bu sektör; sahipsiz, kimliksiz ve kişiliksiz kalmış durumda” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu haftaki grup konuşmasında da kürsüyü pandemide işsizlikle mücadele eden sanatçıları temsilen Müzik-Sen Genel Başkanıİpek Koçyiğit’e bıraktı. Koçyiğit, “Bu sektör; sahipsiz, kimliksiz ve kişiliksiz kalmış durumda” dedi.  

Akşener, partisinin TBMM grup konuşmasında müzisyenlerin sorunlarını gündeme getirerek, Müzik-Sen Genel Başkanı Koçyiğit’e konuşması için söz verdi. Müzisyenlerin nitelikli meslek işçileri olduğunu belirten Koçyiğit, "Kamuda çalışan sanatçılarımıza sağlandığışekilde, özel sektörde çalışan sanatçılarımıza da yıpranma ve erken emeklilik hakkıyla beraber bir emeklilik yasasını istiyoruz" diye konuştu.

"450 BİN'DEN FAZLA MÜZİSYEN GÜVENCESİZ ÇALIŞIYOR" 

Müzisyenlerin en büyük sorunlarının güvencesiz çalıştırılmak olduğunun altınıçizen Koçyiğit, şunları söyledi:

“Bizlerin, son zamanlarda yaşadığı en büyük temel sorun sosyal güvencesiz çalışmamız. Şu an elimizde sivil toplum örgütleri bünyesinde bulunan kayıtlara göre, 450 binin üzerinde sayı var. Ve bu sayı normalin dışında, ailesini de kattığımız zaman iki katına ulaşıyor. Ve bu sektör; sahipsiz, kimliksiz ve kişiliksiz kalmış durumda. Başta siyasetin konuyu ekonomik, toplumsal ve sanatsal bileşenlerin tümü ile değerlendirerek sahiplenmesi gerekiyor. Anılan çalışmaların palyatif önlemler olmasıçok anlamsız. ‘Müzik susmasın’ projesinde, sendika olarak biz de bu görevi yerine getirmeye çalıştık. Fakat bu kapsamda sayının 450 bini ve aileleri ile beraber iki milyonu bulduğunu düşünürsek, bu sayının ne kadar yetersiz ve yersiz olduğunu düşünüyorum.

"MÜZİSYENLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK YASASI"

Yıpranma ve erken emeklilik hakkıyla beraber emeklilik yasasıçıkarılmalı. En azından Kültür Bakanlığı’nın bu anlamda iyi niyetli olabileceğini düşünerekten, kayıt altına alınması gereken, bir sayının da varlığından haberdar olunduğunu düşünmeye çalışıyorum. En büyük sorunumuz kayıt dışıçalışma, bu sorunun çözülmesi bizler için en önemli sorun. Bu dört ay boyunca dağıtılan 1000’er liralık yardımlar bizler için çözüm değil. Nitekim bizler nitelikli meslek işçileriyiz. Bizlerin mesleki giderleri de fazla. Kamuda çalışan sanatçılarımıza sağlandığışekilde, özel sektörde çalışan sanatçılarımıza da yıpranma ve erken emeklilik hakkıyla beraber bir emeklilik yasasının günümüzde ortaya çıkmasını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.