Tanal'dan Ermenistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Kabineye Suç Duyurusu

Tanal'dan Ermenistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Kabineye Suç Duyurusu

CHP’nin hukukçu milletvekili Mahmut Tanal, Azerbaycanlı sivillere yönelik saldırılar nedeniyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan. kabine üyeleri ve diğer Ermeni yetkililer hakkında “soykırım suçu”, “insanlığa karşı suç” işledikleri, “uluslararası hukuku ihlal ettikleri” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ermeni yetkililerden şikayetçi oldu. CHP’li Tanal, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Sözde Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan, Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan, Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan, Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan ile diğer üst düzey Ermeni sivil ve askeri yetkililer hakkında “soykırım suçu”, “insanlığa karşı suç” işledikleri, “uluslararası hukuku ihlal ettikleri” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Tanal, suç duyurusu dilekçesinde; Azerbaycan ve Ermenistan’ın 30 yıldır sona ermeyen Dağlık Karabağ işgali nedeniyle tekrar karşı karşıya geldiğini, 27 Eylül 2020 tarihinden bu yana iki ülke arasında sıcak çatışmaların yaşandığını anımsattı. Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivilleri katlettiğini belirten Tanal, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararını çiğnediğini anlattı. Tanal, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence şehrine yönelik füzeli saldırılarında birçok Azerbaycanlı sivilin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda sivilin de yaralandığını dile getirdi.

Tanal, “Cenevre Sözleşmeleri'nin 3. maddesi açıkça göstermektedir ki Ermenistan, uluslararası hukuka aykırı hareket etmektedir, nerede ve ne zaman olursa olsun, suçludur ve suçlu kalacaktır” değerlendirmesini yaptı. Tanal, kendisi gibi Birleşmiş Milletler üyesi olan Azerbaycan topraklarına ve sivil halkına saldırılarda bulunan Ermenistan’ın ayrıca BM Antlaşması’ndaki “Tüm üyeler, uluslararası ilişkilerinde gerek herhangi bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığa karşı, gerek Birleşmiş Milletler’in amaçları ile bağdaşmayacak herhangi bir biçimde kuvvet kullanma tehdidine ya da kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınırlar” hükmüne aykırı hareket ederek uluslararası hukuku yok saydığını kaydetti.

Tanal, dilekçesinde, “Uluslararası hak savunucusu kurum ve kuruluşlar, Ermenistan'ın uluslararası insancıl hukuku ve savaş hukukunu ihlal ederek Azerbaycan topraklarını ve özellikle sivil halkı hedef alan soykırım niteliğindeki saldırılarına daha fazla seyirci kalmamalı, derhal göreve çağırılmalıdır” ifadesini kullandı.

18788-92300.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.