Torun: Ulusal Egemenliğin 100.Yılı Kutlu Olsun

Torun: Ulusal Egemenliğin 100.Yılı Kutlu Olsun

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu ülkede 100 yıldır ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Seyit Torun yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Mustafa Kemal’in öncülüğünde açılan TBMM’den sonra bu ülkenin, bu milletin kaderi değişmiştir. Hiçbir şey 23 Nisan 1920’nin öncesindeki gibi kalmadı. Egemenlik kayıtsız şartsız millete geçti. Bu şanlı geçmişimizin 100.yılında demokrasinin ve millet egemenliğinin önüne hiçbir gücün geçemeyeceğine olan inancımı bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Halkımız daha nice 100.yıllar kutlayacak ve daima ileriye gidecektir. Milli iradeyi kimse gasp edemez.”

Torun, CHP'nin toplumun bütün kesimlerini kucaklayan bir parti olduğunu belirterek, "Milli egemenliğimiz ve milletin iradesi her şeyin üzerindedir. CHP milli iradenin üzerinde hiçbir iradeyi kabul etmez" dedi. Torun, "Özgürlük ve milli egemenlik mücadelemiz mazlum milletlere örnek olmuştur. 23 Nisan 1920, milletimizin egemenliğini eline aldığı, hep birlikte tutsaklık zincirlerini kırdığı, özgür iradesi ile tarihini yeniden yazmaya başladığı gündür. Güncel sorunlarımızı bu ruhla çözeceğiz, zorluklarımızın üzerinden yine bu anlayışla geleceğiz” diye konuştu.

Torun sözlerine şöyle devam etti: “Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirasının bizlere yüklediği sorumlulukla Türkiye Büyük Millet Meclisinin temsil ettiği milli egemenliğe, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve cumhuriyete her zaman sahip çıkacağız. Zaten 3 yıl sonra da Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz. CHP, tarihsel ve güncel sorumluluklarının, görevlerinin bilincindedir. Milli egemenlik ve millet iradesi devredilemez. 23 Nisan, milletin özgür ve bağımsız yaşayacağının müjdecisidir. 23 Nisan birlik ve bütünlüğümüzün teminatı, çocuklarımızın geleceğinin güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum."

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun ve ulusal egemenlik mücadelesinin 100. yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak etkinliklere katılacaklarını belirten Torun, “100. Yıl olduğu için daha da coşkulu kutlamanın çabası içerisindeyiz. Ancak maalesef salgın şartları buna izin vermiyor. Belediyelerimiz de elbette fiziki mesafeyi koruyan, internet ortamını kullanan ve dijital kutlamaları öne çıkaran çabalar içinde olacaktır” dedi. Bu yıl caddelerde, sokaklarda çocuklarla, aileleriyle bu önemli milli günü kutlama arzularını hayata geçirmenin mümkün olmadığını dile getiren Torun, “Bir salgın ortamındayız, virüsün yayılmasını engellemek daha fazla insanımızı kaybetmemek adına evlerimizde olacağız. Bu yıl belki bir arada olamayacağız ama gönüllerimiz bir arada. 23 Nisan'ın Türk milletine kutlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.