Müzik Köşesi: Frédéric Chopin

Müzik Köşesi: Frédéric Chopin, Etüt, Op 10, No. 3, Valentina Lisitsa, piyano

Romantik Dönem’in önemli bestecilerinden Chopin, ilk piyano derslerini küçük yaşlarda annesinden almış, müziğe olan ilgisi geç olmadan fark edilmiştir. Doğup büyüdüğü şehir olan Varşova’da eğitimine devam eden besteci, Kasım 1830 isyanından önce ülkedeki karışıklıklar yüzünden anavatanından ayrılmak zorunda kalmış ve 1831 yılında Paris’e yerleşmiştir. Paris’e yerleşmesinin ardından yazar George Sand ile ilişkisi başlamış ve bu ilişkide birtakım sıkıntılar yaşamış olan Chopin, hislerini bestelerine usta bir şekilde işlemeyi başarmıştır.

Bir taraftan vatanına olan özlemi, vatanının düşman işgaline uğramış olması; diğer taraftan aşklarının yarattığı sevinç ve hüsran gibi farklı ruh halleri, Chopin’in eserlerindeki melodi birliğini oluşturur. Eserlerini kimseyi örnek almadan yaratmış ve müzik dünyasına pek çok yenilik getirmiştir. İçinden gelen duygulara, hayat karşısında edindiği izlenimleri harmanlayarak eserlerini oluşturmuştur. Chopin, diğer bestecilerin eserlerini çalarken bile kendi üslubundan ödün vermeden duygularından uzaklaşmadan çalmıştır. Duygularını harmanlayarak bestelerini oluşturduğundan, eserleri saf, temiz ve derindir.

frederic-chopin-polish-musician-mary-evans-picture-library.jpg

39 yaşında hayata veda eden Chopin, bu kısa ömrüne pek çok beste sığdırmıştır. Besteleri genelde piyano için olmakla birlikte; iki piyano konçertosu, birkaç oda müziği ve lehçe şarkılar da yazmıştır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar