Buca'da İkinci Lavanta Hasadı

Buca'da İkinci Lavanta Hasadı

Buca kırsalına gelir getirmek için Buca Belediyesi tarafından dikimi gerçekleştirilen lavantalar için ikinci hasat dönemi başlıyor. Mor renkli görüntüsü ve kendine has kokusuyla Doğancılar’ın havasını değiştiren lavantalar, arıcılıktan el işine, kolonyadan sabuna, sağladığıüretim seçenekleri ile bölge halkına ekonomik destek sağlıyor.

Buca Belediyesi’nin tarımsal üretimi arttırmak ve alternatif gelir kaynakları yaratmak için kırsalda başlattığı lavanta üretiminde üreticiler, ikinci hasada başladı.

Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle  kırsal mahallelerde dağıttığı on binlerce lavanta fidesi filizlendi. Doğancılar mahallesi başta olmak üzere dikimi gerçekleştirilen lavantalar mor renkli görüntüsü ve benzersiz kokusuyla Buca’nın tarlalarını güzelleştirdi.

KIRSALA EKONOMİK CAN SUYU OLDU

Tarlalardan bahçelere kadar birçok noktada yetiştirilen lavantalar, kırsaldaki üretici için alternatif geçim kaynağı oldu. Estetik görüntüsünün yanı sıra arıcılık faaliyetlerinde besin kaynağı olan lavantaların yağıçıkarılarak esans, sabun ve kolonya gibi ürünlerin üretiminde kullanıldı. Bölgedeki kadınlar da el emeğiyle ürettiği nakışlı keselerde lavantaların satışını yaparak hane ekonomisine katkı sağladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.