Çerkezoğlu: Ayrımcılık Kadının Karşısına Daha İşe Başlarken Çıkıyor

Çerkezoğlu: Ayrımcılık Kadının Karşısına Daha İşe Başlarken Çıkıyor

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın “Demir Leblebi” sohbetleri kapsamında “Covid-19’un Emekçi Kadınlar Üzerindeki Etkileri” başlığıyla yapılan toplantıda; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ayrımcılığın işe başlarken kadının karşısına çıktığını ve istihdamda erkeklerin daha çok tercih edildiğini söyledi.

Çerkezoğlu, “Neredeyse her iki kadından biri işsiz… Şu an umudunu kaybetmiş 1 buçuk milyon kadın var” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın “Demir Leblebi” sohbetleri kapsamında MYK Üyeleri ve İl Kadın Kolları Başkanları ile yaptığı toplantının üçüncüsü, “Covid-19’un Emekçi Kadınlar Üzerindeki Etkileri” başlığıyla zoom üzerinden yapıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonomik ve toplumsal sonuçlarından bahsederek kadın üzerindeki etkisine dikkat çekerek, sendikalaşmanın ve sosyal politikaların önemini vurguladı. Arzu Çerkezoğlu, ayrımcılığın işe başlarken kadının karşısına çıktığını ve istihdamda erkeklerin daha çok tercih edildiğini söyledi. Çerkezoğlu, “Covid-19’un yol açtığı istihdam ve işsizlik kaybında en çok kadınlar mağdur oldu, kadın ve genç kadın işsizliği Türkiye açısından çok ciddi bir gerçekliği gösteriyor. Bu süreçte kadına şiddet ve kadının iş yükü arttı. Var olan cinsiyet eşitsizlikleri derinleşti. Covid-19 pandemisine yakalandığımızda Türkiye zaten krizdeydi. Özellikle kadınların çalışma biçimi erkeklere göre daha çok etkilendi. Kadınların ücret kaybı daha çok oldu” dedi.

Geniş tanımlı kadın işsizliğinin yüzde 43 olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “Neredeyse her iki kadından biri işsiz. Yüksek genç ve kadın işsizliği ülkenin geleceğini etkiliyor. Kadınlar işgücünden daha fazla çekiliyor ve iş bulma ümidini kaybediyor. Şu an ümidini kaybetmiş 1 buçuk milyon kadın var. Günce verilere göre kayıt dışı istihdamda kadınların erkeklerden dört kat fazla olduğu görülüyor” diye konuştu.

Devletin bu süreçte üç temel görevinin; tüm yurttaşların sağlığını korumak, işini ve gelirini güvence altına almak olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “İşçiye destek çıkılmalı. İşsiz kalanlara ödeme yapılmalı. Bu süreçte yapılan bin 500 TL’lik yardım çok az, en az asgari ücret ödenmeli” dedi ve halkın sağlığını, işini ve geçimini korumanın sosyal devlet ilkesi olduğuna dikkat çekti. Sendikalaşmanın önemi ve kadınların örgütte olması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, “Dünya genelinde pandemide halkına destek veren harcamaların içinde Türkiye, binde 1 oranında kaldı. İşini kaybedenlere hiçbir sosyal güvenlik politikası oluşturulmadı. İşverenlere işçilerini ücretsiz izne çıkarma hakkı verilirken işçilere günde yalnızca 47 TL destek sağlandı” dedi.

Çerkezoğlu: Ayrımcılık Kadının Karşısına Daha İşe Başlarken Çıkıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.