Hatay Valisi Doğan Ve Belediye Başkanı Savaş, EXPO Alanını Ziyaret Etti

Hatay Valisi Doğan Ve Belediye Başkanı Savaş, EXPO Alanını Ziyaret Etti

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kapılarını 10 Aralık tarihinde "Medeniyetler Bahçesi" temasıyla tüm dünyaya açacak olan EXPO 2021 Hatay’ın Antakya-Defne bölgesindeki alanını ziyaret etti. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte bölgeyi gezen Vali Doğan, yapılan hazırlıkları yerinde görürken çalışmaların son durumu hakkında da bilgi aldı.

Lütfü Savaş, 220 dönümlük arazide yürütülen çalışmalarda gelinen son noktayı Vali Rahmi Doğan ile paylaştı.

"ÇALIŞMALARIN YÜZDE 97’LİK KISMI TAMAMLANDI"

Kültür ve sanat sokağından amfi tiyatroya, biyolojik göletten arkeoparka, bitki müzesinden Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday mozaiğe kadar tüm yerleşkeleri Vali Doğan’a anlatan Savaş, inşa çalışmalarının yüzde 97’lik kısmının tamamlandığını söyledi.

Kültür sanat sokağında, 21 ünitede, mozaik, ipekçilik, cam üfleme, yakma resim gibi Hatay’a ait el sanatlarının yer alacağını aktaran Savaş, ulusal mutfakların Antakya’daki, uluslararası mutfakların İskenderun’daki alanda yer alacağını belirtti.

"EXPO ALANLARI YAŞAYACAK”

Şehre yeni bir yaşam alanı kazandırdıklarını Vali Doğan’a aktaran Lütfü Savaş, söz onusu alanın kültür, sanat, eğlence ve fuar merkezi olarak Hatay’a ve bölgeye uzun yıllar hizmet vereceğini söyledi.

Geçen sene kentte yaşanan orman yangınlarını incelemek için helikopterle bu alanın üzerinden geçtiğini belirten Vali Doğan, o tarihten bugüne  çalışmalarda büyük aşama kaydedilmiş olduğunu dile getirdi.

EXPO alanlarının canlı kalması gerektiğini söyleyen Vali Rahmi Doğan, konser, tiyatro, fuar ve festivallerin artık çadır yerine yerleşik bir yerde yapılmasının şehir için büyük kazanım olacağını vurguladı.

VALİ DOĞAN’DAN EXPO ALANINA GİDEN YOL İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Vali Doğan, EXPO alanına ulaşım için yapılan dönel kavşak ve devamındaki yol ile ilgili beğenisini dile getirdi.

EXPO alanındaki amfi alanını da inceleyen Vali Doğan, tiyatronun standartlar üstünde yapıldığını belirtti ve projenin her yönüyle çok değerli olduğunu söyledi.

Başkan Savaş, Hatay’ın EXPO ile neler kazanacağını, EXPO’yu yapmalarındaki amaçlarının ne olduğunu Vali Doğan’a detaylışekilde açıkladı.

Hatay’ın fidan üretiminde ilk sıralarda yer almasına rağmen pazarlamada geri kaldığını belirten Savaş, EXPO’nun hem bitki ve çiçek üretimi yapan vatandaşlara hem de şehir ekonomisine büyük kazanç sağlayacağını söyledi.

VALİ DOĞAN'DAN EXPO ALANINA TAM NOT

Alanıçok beğendiğini ve alanın sadece şehre değil bölgeye de büyük kazanç sağlayacağını söyleyen Vali Doğan, “Burada güzel etkinlikler yapılarak şehrimize, yöremize ve bölgemize ciddi katkı sağlanacağını düşünüyorum. Sadece EXPO sürecinde değil EXPO sonrasında da yaşayabilir ve yaşanabilir olması için planlama yapılmış. Bölgemizdeki el sanatlarından çiftçimizin ürettiğinin pazarlanmasına kadar alanlar oluşturulmuş. Çok güzel bir amfi tiyatro yapılmış. Bu ilimizin için bir ihtiyaçtı. Burada konserler, festivaller, tiyatrolar ve etkinlikler yaparak bu alanları doldurmamız lazım.  Çocuklarımızın buraya geldiği zaman keyifli vakit geçirebilmesi için güzel mekânlar oluşturulmuş” dedi.

“EXPO 2021 HATAY’A CİDDİ KATILIM BEKLİYORUZ”

Başkan Lütfü Savaş’ın Ankara’da ciddi çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Vali Doğan, konuşmasınışöyle sürdürdü:

“Başkanıma teşekkür ederim. Ankara’da ciddi çalışmalar yürüttü. Birçok ülkenin temsilcisi ve büyükelçisi ile görüşerek EXPO için Hatay’a davet etti. Ciddi bir katılım bekliyoruz. Komşu illerin ve diğer bölgelerin belediyeleri de bizimle birlikte burada bu etkinliğe katılacak. Hatay Valiliği olarak Belediyemizin her türlü çalışmasının yanındayız. Gayretlerine destek veriyoruz. Buradaki çalışmayı da memnuniyetle karşıladım. Başkanımıza ve ekip arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Heyecanla 10 Aralık’ı bekliyoruz. Pandeminin bitmesiyle birlikte bu alanları doldurup taşırmak istiyoruz."

"VİZYONUMUZU GENİŞ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Lütfü Savaş da Vali Doğan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sayın Valimize teşriflerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Hep birlikte Hatay’ın geleceği için çalışıyoruz. İnanıyorum ki Hatay’ın geleceği için güzel projelerde birlikte olmaya devam edeceğiz. İnşallah Hatay’ımız bu makûs talihini yenecek. Savaş sonrası Orta Doğu’ya örnek olacak. Barışa da katkı sağlayacak. Ticarete, turizme ve insanlarımızın gelişimine katkı sağlayacak. Vizyonumuzu geniş tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.