Seçim Değil, Milli Mücadele

Geldiğimiz son noktada adeta zorunluluk haline gelen erken seçim söylemleri gün geçtikçe güçlenmeye başladı. Normal şartlarda 2023 yılının Haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1 yıl erkene çekilmesi hükümetin içinde bulunduğu vaziyet dolayısıyla kaçınılmaz gözüküyor.

Bu sefer adaylara ya da partilere oy vereceğimiz bir seçime değil, özgürlüğe, laikliğe, demokrasiye, adalete, eşitliğe savaş açanlarla, Mustafa Kemal’in askerlerinin karşı karşıya geleceği bir seçime doğru ilerliyoruz. Bu seçim, 2002 yılından beri yapılan tüm haksızlıklara karşı koymaya hazır olanlarla, görüşümüz Taliban ile benzer diyenlerin seçimi olacak. Bu seçim, 15 Mayıs 1919'da karaya çıkan Yunan işgal askerlerine ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’in yolundan gidenlerle, iş birlikçi vatan haini Damat Ferit’in yolundan gidenlerin seçimi olacak.

Bizler demokratik Türkiye hayaline inanan, parlamenter sistemin demokrasisine güvenen yurttaşlar olarak tabi ki de sandık önümüze geldiğinde gerekeni yapacağız. İster 2022 yılında erken seçim, ister 18 Haziran 2023. Bizim için bir şey değişmeyecektir elbet, fakat seçim sabahı uyandığımızda sandığa gitmeden hatırlamamız gereken hatta her gün defalarca kez düşünmemiz gereken birkaç can yakan olayla hafızalarımızı tazelememiz gerektiğini düşünüyorum.

Bu seçimde sadece kendimiz için, ailemiz için, ya da bizden sonra gelen nesillerin refahı için oy kullanmayacağız. Bu kez, Soma’da gün yüzü görmeden evine bir topan ekmek götürebilmek için canı pahasına çalışan ve hükümetin aç gözlülüğü yüzünden hayatını kaybeden 301 maden işçisi için, sadece ayrılmak istedikleri ve evliliklerini sürdürmeme haklarını kullanmak istemelerinden dolayı çocuklarının, ailelerinin önünde vahşice katledilen binlerce kadın için, evden ekmek almak için çıkan ve polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine hastaneye kaldırıldıktan sonra 269 gün boyunca komada yaşam mücadelesi veren 14 yaşındaki Berkin Elvan için, Gezi Parkı olayları sırasında polisten kaçarken eli sopalı gruplarca vahşice katledilen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz için, Kızılay Meydanı’ndaki gösteri sırasında polis memuru tarafından başına ateş edilerek öldürülen 26 yaşındaki Ethem Sarısülük için, uzun süredir işsiz olduğu ve çocuklarının karnını doyuramadığı için Hatay Valiliği önünde kendini yakan Adem Yarıcı için, eline iş-aş yazarak canına kıyan Samsunlu yurttaşımız için, pandemi döneminde canına kıyan 100’ün üzerinde müzisyenimiz için ve daha sayamadığımız onlarca hakkı yenen, ezilen vatandaşımız için oy kullanacağız.

Bu bilinçle sandığa giden her bir yurttaş doğru olanı yapacaktır. Türkiye’nin milyon dolarlık arabalarla gezen din adamlarına, kocasının firmasından bakanlığına milyonlarca liralık dezenfektan satan bakanlara değil, kefen parasını bile milli mücadele uğruna harcayan Din adamı Rıfat Börekçi’lere, vatanı için her şeyi göze alan Gördesli Makbule’lere ihtiyacı var.

Vatanı milleti korumak ve savunmak her zaman top ve tüfekle olmak zorunda değildir, önümüzde ki ilk seçimde Türkiye’nin geleceğini güvence altına almak adına oy kullanacak herkes, yeni milli mücadelenin kahramanları olacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.