Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

Bitlis’te Arada Kalan ‘Esnaf Masası’ Oldu

‘Günümüzde hiciv ve sağlam üslup yok oluyor, ince latifelerin yerini kabalık almaya başlıyor’ demiş epey bir zaman önce F. Dostoevsky

Yaşadığımız her gün ‘üslubun’ ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koordinasyonunda kurduğu esnaf masası ile doğu kentlerine çıkartma yapıyor. Kentin sorunlarını yerinde tespit ediyor, bölge esnafından sorunları dinliyorlar. Belki yıllar önce bunu yapmalıydı CHP. Gecikmiş ama çok kıymetli bir adım. Özellikle işsizliğin ve umutsuzluğun diz boyu olduğu Doğu Anadolu kentleri ile aradaki bağı güçlendirmek adına önemli. CHP heyeti 17 kişilik bir ekiple Bitlis’in yolunu tutuyor. Esnaf Masası’nın kentlerdeki iletişim kanalları ise ticaret odaları ve esnaf birlikleri haliyle. 

SAKİNLEŞTİREN TARAF CHP HEYETİ

CHP heyeti coşku ile karşılanırken Ticaret Odası Başkanı Davut Tezcan, programı takip eden Bitlis TV ekibine yakışıksız bir üslupla ‘Vahit’in iti’ diyor. Gerginlik tırmanıyor. Bitlisli vekil Tekin Bingöl oda başkanını sakinleştirmeye çalışıyor, gerekli müdahaleyi yapıyor. Ve işte o noktadan sonra konu dallanıp budaklanıyor, uzadıkça uzuyor. 2019'da AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in himayesinde yayın hayatına yeniden başlayan Bitlis TV’ye olay sonrası açıklama yapan Kiler de yakışıksız çirkin bir üslupla konuşuyor. Kiler, Tezcan için TV’de ‘PKK’nın iti şimdi de CHP heyetine itlik yapıyor’ diyor. Konu gazi meclise kadar taşınıyor. Kiler, meclis kürsüsünden Bitlis Ticaret Odası Başkanı hakkında konuşmaya devam ediyor ‘Kadrolu fitneciyi havlatıyorsunuz’ diyor CHP’li vekillere. Tezcan’ın üslubu ne kadar kötü ise milletin vekilinin de üslubu daha da kötü ve yakışıksız. Her ne sebeple olursa olsun bir medya organı çalışanı hakkında bu şekilde konuşmak yanlıştır, asla savunulamaz. Ama bir vekilde asla böyle konuşamaz, konuşmamalıdır. Özür gerekir.

BÜRYAN KÖPRÜSÜ KURAN TRİBÜNEL VEKİL

Dünden bugüne çıkışları ile ilgili zaman zaman eleştiri alan Bitlis Milletvekili Kiler’in üslubunu ve yaklaşımını da bilenler bilir. 2008 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bitlisli Ermeni asıllı ABD’li yazar William Saroyan’ın ailesinin evinin restore edilip kütüphane yapılmasına ilişkin projeye şiddetle karşı çıkmış, Bitlislilerin bu girişimi hakaret olarak addedeceğini !!! söylemiş, sığ milliyetçi yaklaşımları ile tribün desteğini baki tutmayı başarmış, seçmen kitlesi desteğini almayı sürdürmüştür. Pierre Loti Tepesi'ne ilişkin açıklamalarına ya da uçakla milletvekillerine büryan köprüsü kurması konusuna hiç girmeyeceğim zaten. Ya da Kiler’in CHP’li Engin Özkoç’a ilişkin nefret söylemine de arşivlerden ulaşmak mümkündür. Meclis görüşmelerinde HDP heyetinin Kiler’in üslubuna ilişkin eleştirileri de oldukça yerinde.

GEÇMİŞE DAYANAN HUSUMET

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül’e durumu sorduğumda ikili arasında süregelen husumetin geçmişe dayandığını ve bu yakışıksız atışmada arada kalanın basın çalışanları olduğunu söylüyor. Aygül, heyetin daha sonra Tatvan Ticaret Odası’nı ve cemiyeti de ziyaret ettiğini hiçbir sorun yaşanmadığını, cemiyet olarak olayı kınayan bir açıklamaya hazırlanırken, Kiler’in Bitlis TV’de aynı yakışıksız üslupla konuşmayı sürdürdüğünü de sözlerine ekliyor ve Tezcan’ın hareketinin olumlama yapılacak bir tarafı olmadığının da altını çiziyor. Velhasıl burada yaşanan durumu tüm açılarıyla değerlendirmek ve her açıdan bakmak gerek. Tezcan’la da görüştüm. Başkan, Bitlis TV ekibinden gelen küfür üzerine o şekilde konuştuğunu, görüntülerin montajlandığını belirterek Vahit Kiler’in meclisteki açıklamasının kabul edilebilir olmadığını konuyla ilgili açıklama yapacağını Bitlis TV ile mahkemelik olduğunu ifade ediyor.

GÜNDEN GÜNE KAYBEDİLEN NEZAKET

Nitelik erozyonu ülkemizde basın, siyaset, ticaret her alanı fazlasıyla işgal etmiş durumda. Neticede tarafların kullandığı üslup bugün geldiğimiz noktanın temsili bir fotoğrafı işte, günden güne kaybettiğimiz ise nezaket. Ve iki taraf arasında kalan kentin kötü ekonomisine dikkat çekmek, yoksulluğu anlamak için gelen CHP heyeti.

Mecliste ‘Bitlis Dere Üstü Islah Projesi’nin detayları daha çok konuşulabilse keşke. Keşke yeniden hem Oscar hem Pullitzer’i olan tek adam Bitlisli Ermeni William Saroyan Müzesi’ni kurmaya çalışsak, onu konuşsak heyetin tespitleri işsizliğe çözüm önerileri konuşulsa. Zamanında 7 dil konuşulan kadim kent Bitlis’imizden hak ettiği değeri ile bahsedebilsek. Bu sığ tartışmaların çok uzağında iyiliğin insan değeri ve samimiyetin kalbindeki 7 bin yıllık kadim şehir Bitlis’i daha yakın tanıtabilsek, anlayabilsek, çocuklarımıza anlatabilsek. Bu farkındalığa sahip insanlar her noktada söz sahibi olsa keşke.

Önceki ve Sonraki Yazılar