Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

Deniz Baykal ve ‘Litost’

Başarılı gazeteci Uğur Dündar CHP eski genel başkanlarından Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’a sosyal medya üzerinden cevap verdi. ‘Hesap verebilir ve şeffaf olmanın keyfi bambaşka. Cevabını verirsin, duvara yatak resmi çizer ve karşısına geçip mışıl mışıl uyursun’ Dündar, nasıl da doğru ifade etmiş şeffaf olabilmenin hafifliğini. Aslı Baykal’ın Halk TV’de program yaptığı dönemde kanala prestij sağlayan Uğur Dündar hakkında söylediklerinin çiğliği ve yakışıksızlığı aşikar. Siyaset, ticaret ve mafya sarmalında sıkışan siyasetin son 20 yılına sondajla dalış yapan organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in izlenme rekorları kıran dizisinde (!) ise bu hafta başrolde Antalya’nın marka otelleri ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal vardı. Sedat Peker’in açıklamalarının ardından CHP tabanından gelen tepkiyle sosyal medyada ‘Deniz Baykal istifa’ korosu sesini yükseltti. CHP’den konu ile ilgili açıklama gelecek mi, Antalya medyası bu konuya nasıl yaklaşacak? Birkaç gün gelişmeleri izledim. Keşke Aslı Baykal, Uğur Dündar’a cevap vereceğine babasının içinde bulunduğu ‘litost’ hali biraz düşünebilseydi. Zira kendisi düşünme işini meslek edinmiş biyokimya konusunda uzman bir akademisyendir aslında!

‘PAVYON’A SELAM OLSUN’

Sedat Peker, son açıklamalarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Deniz Baykal arasındaki kader motifine ilişkin önemli detaylar verdi. Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen Korkmaz Karaca CHP’de PM üyeliğine kadar yükselmiş ardından Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu üyesi olmuş. Karaca’nın parlak kariyerinin mihenk taşlarını nasıl döşediğini, döşemenin aslının genç bir kadının ailesine uzandığı meselesine girmeyeceğim. Blue TV’de ‘Pavyon’ belgeselindeki hakikate şapka çıkarılacak bir riyakarlık zinciri. Bu zincirin ana halkası bir adamın akıl almaz hikayesi. CHP Süper Lig’den iktidarın Şampiyonlar Ligi’ne yükselişi. İnsan Türkiye gibi bir ülkede yaşayınca şaşırmamayı öğreniyor da bu akıl almaz kirlilik içinde heba edilenlere hayıflanıyor. Yıllar önce anayasada kişiye özel yapılan müdahalede AKP iktidarının tam destekçisi Baykal’ın CHP’si, 2015 seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi Karaca’nın transferinin ardındaki kirli detaylar bu açıdan açıklamalar yok sayılmamalıdır.

ANTALYA’DAN ÇIT YOK

Peker’in açıklamalarından önce 16 Haziran’da Antalyalı deneyimli gazeteci Dursun Gündoğdu, yazdığı yazıda Sedat Peker’in Antalya’da görüştüğü isimlere değinmiş, Finike’nin AKP’li eski bir belediye başkanı ve il başkanlığında hali hazırda görevli bir ismin görüşme detaylarını vermişti. Ama Peker’in açıklamalarının ardından Antalya yerel basınında bir yazı ya da açıklama göremedim. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal günümüzde siyasi işlevini kaybetmiş, mecliste sadece ‘temsili’ değer ve milletvekili olarak seçilen bir figür. Son seçimlerde yeniden meclise girmesini ‘temsili’ de olsa orada bulunmasını savunanlardan hiç olmadım. CHP’nin ulusalcı kanadının özlemle andığı Baykal CHP’sinin neresini özlediği ise tartışmaya açıktır.  İnsan, zamanı gelince köşeye çekilmesini de bilmeli. Ne yazık ki, Türkiye siyasetinde köşeye çekilmeyi bilecek kadar feraset sahibi insan sayısı bir elin parmaklarından azdır.

CHP ZARAR GÖRMEMELİ

CHP’nin tarihinde çok kritik kongrelerde bulunmuş, ekip ve örgüt hesapları konusunda deneyimli kulis ve delege hesaplamalarında mahir Deniz Baykal’ın Sedat Peker’in deşifresiyle birlikte anıldığı isimler ve olaylardan çok, ülkenin tarihsel sürecine verdiği bir zarar var. Baykal’ın son durumu çok ‘litost’. Hüzünlü, acınası ,içinde bir parça özlem ve pişmanlıkta olsa gerek kendisi nasıl hissediyor bilemeyiz ama buradan bakınca eski genel başkanın son ahvaline ilişkin tespitim bu şekilde. Baykal’a yakın çevrelerin geçmişte tüm bu yaşananlara ilişkin çok daha fazlasını bildiğini düşünmekle birlikte CHP’nin bu süreçten zarar görmemesini temenni ediyorum. Velhasıl ortaya atılan iddialara partiden ve avukat olan Baykal cephesinden bir açıklama henüz gelmedi. Baykal’ın basın sözcüsü kızı Aslı Baykal’ın gündemi ise Uğur Dündar! İşte bazen kelimeler naçar kalıyor…

Litost Nedir?

‘Başka bir dile çevrilmesi olanaksız Çekçe sözcüklerdendir. Hayalkırıklığı, öfke, pişmanlık, keder bir çok duygunun bileşimi olan bir duyguyu anlatan bir sözcük. Milan Kundera ‘Gülüşün ve Unutuşun Kitabı’nda ‘Adam akıllı açılmış bir akordeon gibi sonsuz bir duyguyu, başka bir çok duyguların bilesimi olan bir duyguyu anlatır. Hüzün, acıma, pişmanlık ve özlem. Sözcüğün ilk hecesi terk edilmiş bir köpeğin sızlanmasını duyuracak bicimde uzun ve güçlü bir biçimde vurgulanır"

Önceki ve Sonraki Yazılar