Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

Elmas Gibi Parlayan Bir Vakıf BETAV

Bitlis’te ilk kez kitap fuarı yapılacağını duyunca içimi bir heyecan kapladı. Orada olmayı düşledim. Düşlemenin, düşüne bağlı dileklerinin evrenin enerjisi ile birleştirmenin önemini 2013 yılında “Tanrılar Okulu” kitabının yazarı sosyolog, girişimci ve eğitmen olan Stefano D'Anna ile röportajım da bir kez daha kavramıştım.

Düş gücünün gelişimi insanın değişiminde önemli bir etken. Düşümün peşine düştüm soluğu Bitlis’te aldım. Bitlis, dünden bugüne tarih kokan tarihte önemli yeri olan bir kent. Bir kültürel miras aynı zamanda. Kültürel mirasları gelecek kuşaklara aktarmanın kent hafızasını korumanın en önemli yollarından biri de eğitime verilen destek ve yapılan yatırımlardır.

bitlis-kitap-fuari-4.jpg

Bitlis Valiliği ve Bitlis Eren Üniversitesi ortak organizasyonu ile düzenlenen etkinlikte ana kumanda sahibi Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) Bu anlamda Bitlis’te Kitap Fuarı’nın yapılmasına öncülük eden BETAV gelişerek büyüyecek bir tohum ekmiştir Bitlis’in tarih kokan topraklarına.

1990’lı yıllarda Vergi Rekortmeni olan iş insanı Bitlisli Cemil Özgür öncülüğünde kurulan vakıf 1987 yılından bu yana binlerce üniversite öğrencisine burs vermiş, geleceklerine fener tutmuştur. Bu öğrencilerden biri olarak burada bulunmanın benim için ayrı bir onur olduğunu da belirtmek isterim.

1589 yılında V. Şerefhan tarafından yaptırılan ilim irfan yuvası olan 7 dilde eğitim veren İhlasiye Medresesi’nin o dönem ziyaretgah olarak kullanılan bahçesindeyiz Gök Meydan’da. Meydan ismi gibi sanki göğe bir adım daha yakın. Bölge yazarlarının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen yazarlar kısa söyleşiler yapıyor, deneyimlerini aktarıyor Bitlisli öğrenciler yayınevlerinin stantlarında yeni kitaplarla yani yeni dünyalarla tanışıyor. Böylesi tarihi bir yapının avlusunda yine tarihi bir buluşma yaşanıyor velhasıl kelam.

BETAV Genel Başkanı Ahmet Eren’in desteği ile Cemil Özgür’ün yaktığı meşale artık daha çok Bitlisli gence ışık oluyor diyebiliriz.

bitlis-kitap-fuari-5.jpg

BETAV İstanbul Genel Merkez yöneticisi Hasan Dalkıran’dan aldığımız bilgilere göre bugüne kadar 4 bin 500 öğrenci BETAV bursu ile yüksek öğrenimlerini tamamladı ve hali hazırda 600 öğrenci de burs almaya devam ediyor. Muazzam bir rakam. Amacı dışına çıkan eğitim adı altında başka siyasi oluşumların arka bahçesi haline gelen cinsel istismar ve siyasetle adı kirlenen zibil gibi vakıfların arasında siyaset ve ticarete mesafesini koyan ve bu mesafeyi koruyabilen BETAV’ın bu başarısı Dalkıran’ın da dediği gibi elmas gibi parlamaktadır. Öncelikle eğitim ve özellikle de kız çocuklarının eğitimi konusundaki hassasiyeti kırmızı çizgi olarak belirleyen vakıf, Türkiye’de bal deyince akla gelen ilk şehirlerden olan Bitlis’de “Bitlis Balı” nın entegre üretimi ve tanıtımı için de dev bir tesis kurma hazırlığında. Yani vakıf güne ve günün getirdiği gelişmelere bağlı olarak daha çok öğrenciye destek imkanı sağlamayı amaçlıyor. Türkiye’nin Everest’e tırmanan ilk dağcısı Nasuh Mahruki ile söyleşisi sonrası sohbet ediyoruz. Kendisine “BETAV bursu” ile okumuş bir öğrenci olduğumu söylüyorum.  “Ne BETAV’mış be hayran olmamak mümkün değil” diyor gözlerinin içi gülerek.

bitlis-kitap-fuari-6.jpg

Orhan Kemal Roman Ödülü sahibi İnci Aral bir köşede Bitlisli kız öğrenciler ile söyleşirken bir yanda geçtiğimiz yıl “Kiraz Ağacı” isimli kitabı ile 76.Yunus Nadi Roman Ödülü nü kazanan gazeteci yazar Gökçer Tahincioğlu BETAV yayınlarını inceliyor. Bir tarafı Diyarbakırlı bir tarafı Bitlisli olan emekli eğitimci Birsen İnal’ın gözleri parlıyor öğrencilere anneannesinin muhacirlik hikayesini anlattığı “Cemile Çarkın Kırıla Felek” isimli romanın yazım sürecini anlatırken. O kitabın hikayesi dünden bugüne çok kültürlülüğü ile öne çıkan Bitlis’in tarihine insan odağı üzerinden ışık tutuyor. O kitabın hikayesini sizlere direnç röportajı olarak aktarmak niyetim. Her ‘ilk’ yeni bir doğumdur ve doğumlar sancılıdır. Doğanlar emekle çalışma ile çaba ile büyür. Organizasyon açısından aksaklıklar olmadı mı oldu elbet doğal karşılamak gerek o aksaklıkları giderebilmek esas mesele. O meseleye hakim iş ortakları ile yürüyebilmek o yürüyüşe bu kentin hakiki değerini bilen çözüm ortakları ile buluşabilmek mühim.

Gelecek sene çok daha güzel olacağına inandığım fuarda gençlerle olmak büyük mutluluk 2. Kitap Fuarı’nı düşlerim arasına aldım şimdiden. Emeği geçenleri kutluyorum BETAV Bitlis Şube yönetiminde yer alan Müşfik Zülfikar’ın ve Eren Üniversitesi’nin etkinlikte gönüllü çalışan öğrencilerinin özverili çabasının da altını çizmek istiyorum. Gökmeydan’dan hikayelerimi biriktirmeye devam ediyorum karşımda Bitlis Kalesi tüm heybeti ile bana gülümsüyor sanki görüyorum.

bitlis-kitap-fuari-1.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar