Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

Hayır Diyebilmenin Dayanılmaz Hafifliği

Devletin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ nin teskereye “hayır” kararı demokrasi ve CHP’nin dönüşümü adına önemlidir. Bu karar bir cesaret örneği sosyal demokrasi adına bir duruş olarak tarihte yerini alacak. İktidarın, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapma yetkisini 2 yıl uzatan teskereye sorular ve gerekçelerle “hayır” oyu vereceklerini ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin içinde olduğu dönüşümün göstergesi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına “evet” oyu vererek iktidarın gölgesinden ayrılmamayı seçmesi ne kadar yanlış ise “hayır” oyu verme çağrısı da o kadar yerinde ve doğru. Bu tutum aynı zamanda muhalefet bloğunun çatısı açısından da ayrı bir önem taşıyor. Yerlilik ve millilik dizisinin “Arka Sokaklar” dizisi gibi her sezon yüksek izlenme oranı ile takip edildiği bir gerçek ama “Şahsiyet” gibi diziler de çekildi ve hedef kitlesi tarafından bağrına basıldı. Ki; hedef kitlede bir dönüşüm gerekiyor, “rağmen” ilerlemek bazen, tıpkı CHP’de olduğu gibi. HALK TV fanatiği emekli öğretmen teyzelerin bir kısmı anlamakta zorlanacak belki ama bazı gruplarda demokrasi adına bu cesareti takdir edecek.

“Askerliğini er olarak yapan oğlumuz” ifadesi

Muhalefet Bloğu teskereye başka açılardan yaklaştı. İyi Parti “evet” derken, CHP “hayır” demeyi seçti. İki parti arasında “Teskere krizi” haberleri önümüze gelecek bir yerlerde duyup okuyacağız elbette. Mesela İYİ Partili Durmuş Yılmaz’da “teskereye hayır” oyu verdiğini açıklarken, teskereye “evet” oyu veren eski CHP’li yeni Memleket Partili Mehmet Ali Çelebi’ nin oyunu verirken “İşte onlardan ayrılma gerekçemiz” demesi bir başka detay. Her partide farklı düşünenler olması da gayet normal. Koalisyonlar bir renkler ve fikirler bütünüdür koro gibi tek bir sesten söylenmez şarkılar zaten. DEVA Partisi’nin çekimser oy vermesi de o renklerin umut vaat edeni ama çekinme gerekçesinin anlaşılamadığı bir durum bence.  Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Selvi Hanım ve ben, askerliğini er olarak yapmış oğlumuzun gururlu anne ve babasıyız. Kendi çocuğuna bedelli askerlik yaptırıp milletin evlatlarını ateşe atan şahsın hazırladığı gayriciddi tezkereler kabul edilemez” paylaşımı da samimiyetin göstergesidir.

Mesele bütünsel gelecek

CHP liderini parti içinde de eleştirenler çok olacak, ciddi bir kamuoyu baskısı da görebilir. “Teskereye hayır” diyerek HDP’den yana tutum aldığı konuşulacak ama mesele alınan kararın bir partiden yana olması değil, zaten asıl mesele de o değil. Her “hayır” diyen terörist olmadığı gibi, HDP’li de değil. HDP, TİP ve CHP “hayır” dedi. Ülkenin bütünsel geleceği içinde ortaya koyulan vizyon ve öngörüdür mesele, mesele savaşa hayır diyebilmektir.  İçinde bulunduğumuz yüzyıl bir dönüşüm ve kolektif bilincin yükseleceği bir dönemdir bu açıdan bakmak, gösterilen duruşun cesaret örneği olduğunun da altını kalın çizgilerle çizmek gerekmektedir.  Neticede meclis çoğunluğu teskereye “evet” demeyi seçmiştir. TBMM yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de asker bulundurma yetkisini 2 yıllığına Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a devretmiştir. Bu yabancı silahlı kuvvetler kimlerdir acaba? Yaşayıp göreceğiz. Ayrıca CHP’nin kamuda çift maaş uygulamasını sona erdirecek kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini de hatırlatmakta fayda var.  Orada da bir “hayır” var!!! Ezcümle 19.YY’ın kült yazarlarından Emma Goldman şöyle der, “Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır”

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar