Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

Hep Beyaz Bebek Sevimli!

Amerika’da Dr Kenneth ve Mamie Clark bir deney yapıyor muhakkak görmüşsünüzdür. 3 ve 7 yaş arası çocuklar arasında gerçekleştirilen deneyde 4 oyuncak bebek kullanılıyor. Önce siyah ve beyaz bebekleri seçerek işaret eden çocukların çoğu, üstelik siyah çocukların çoğu iyi, güzel, sevimli gibi tüm pozitif duygu ve anlamları beyaz bebeklere yüklerler, onları seçerler çarpıcıdır bazı noktalar…

(Deneyi buradan izleyebilirsiniz :https://www.youtube.com/watch?v=8Ky2JluqZ1w)

UNESCO tarafından 1999’da ilan edilen '21 Şubat Anadili Günü'ne özel yazılıp çizilenleri okumaya, takip etmeye çalıştım. ‘Anlaşılamayan Dilin Çocukları’ yazısında Diyarbakır’daki kız çocukları ile sohbetini aktaran Nurcan Baysal, çocukların kendisine iyi Türkçe konuştuğu için hayran olduğunu ve o hayranlıktaki dil yarasının kanamasını o kadar iyi anlatmıştı ki. Araf’ta ana dilinden uzak büyüyenlerin ana dil özlemi. Anadilini konuşabilenlerin içlerinde biriktirdikleri hüzünler. ’Kürtçe güzel değil’ diyen o çocukların içindeki hayal kırıklıkları nasıl onarılır ki?

Cani bir cinayete kurban giden Ege Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na ilişkin anma tweetlerini okuyorum sonra. Ve elbette ki tüm gençler için aynı derecede üzülüyorum. Hizmet odaklı belediyecilik anlayışı ile çok başarılı bulduğum Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Fırat’ı ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum’ diyor. Mehmet Özhaseki ise ‘Ege Üniversitesi'nde öğrenciyken bölücü terör örgütü sempatizanları tarafından şehit edilen’ ifadesini kullanıyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Torosların evladı (hemşehrileri bu bağı çok önemsiyor) evet iletişimi güçlü bir başkan. Paylaşımında Çakıroğlu için, ‘Terör örgütünün hain saldırısında yaşamdan koparılan…’ ifadesini kullanıyor. Sonsuz rahmetle analım elbette, hiçbir beis yok burada, aynı noktadayız. Ama ifadeler bazen o kadar ötekileştirici ki, öğrenciler arasında çıkan kavgaya terör örgütünün hain saldırısı’!!! demek mesela, hangi düşünce biçiminin yansımasıdır? Siz seçilmiş bir başkansınız ve size birçok farklı etnisteye sahip insan oy verdi diye biliyorum. Ve haliyle üzülüyorum.

Âşık olduğum coğrafyaların başında gelen içine dünyaları sığdıran Kaş’da ‘Kürtçe’ konuştuğu için lince uğrayan aldığı darbelerle beyin kanaması geçiren ve ölen  delikanlı Mahir’i hatırlatıyor sonra bir dost. Delikanlı Mahir Çetin, delikanlı Fırat’tan 1 yıl önce veda etti bu gezegene . Karanlık ve katıksız içselleştirilmiş ırkçılığa kurban giden bir isim Mahir adli bir vaka konusu oldu.  ‘Pis Kürt’ denilerek öldürüldü. İngiliz’i Alman’ı dünyanın her köşesinden insanı maviliği ile sarmalayan Kaş, Mahir’i kabul edemedi. Peki, onu kimse anıyor mu? 8 Eylül’ler de. Elbette anıyordur ailesi, dostları. Ama kamusal ve sosyal medyada söz sahibi siyasiler, seçilmişler ve yöneticiler var mı ananlar arasında? Sanmıyorum. Araştırdım bir ize rastlamadım. Sonra Diyarbakır’daki o kız çocuklarının yüzünde donan tebessümler geliyor aklıma ve susuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar