Elif Mirmahmutoğlu

Elif Mirmahmutoğlu

No To Racism... “Burası Gelişine Vuranların Ülkesi”

“Hiçbir şey gerçek anlamıyla düzenli değil. Düzenli gibi görünenler de dekordan ibaret” Bu cümle birlikte çalışma şansından öte samimi sohbet edebildiğim bir insanın kitabından. Söylemi, eylemi ve yazım dilindeki uyuma duruşuna ve ince zekasına hayran olduğum bir yazar kendisi. Diyor ki; ‘Burası Gelişine Vuranların Ülkesi’. Evet tam da öyle burası.

Kendisini 20 yıldır kent sosyolojisi ile ilgilenen bir iletişimci yazar ve matematikçi olarak tanımlayan Ateş İlyas Başsoy; Türkiye isimli laboratuvar da en iyi deneyleri yapan günümüz fikir yazın ve düşün dünyasının değerli isimlerinden bence . Kitaplarında müthiş kampanyalarının dışında insana günümüz algı dünyasına dair çok yerinde gözlemleri var. Kitaplarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.  (Seveceksen Radikal Sev; Ayrıntı Yayınları)

Geçtiğimiz akşam Şampiyonlar Ligi programı kapsamında Başakşehir takımı ile Fransa Paris Saint Germain müsabakası Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya Romen 4. Hakem Sebastian Coltescu'nun ırkçı söylemde bulunması nedeni ile ertelendi. Yerinde olması gereken tepki yağmuru geldi. Başakşehir yönetimi maça devam etmeme kararını kamuoyu ile paylaştı. Müsabakanın hakemleri değiştirildi ve ertelendi. Elbette olması gerekendi, o tepki yüksek sesle verilmeliydi, gerekli noktalarda duyulmasını sağlanmalıydı. Tüm kalbim ve fikrimle destekliyorum. Algıların olguları bertaraf ettiği cemil cümlenin demokrat olduğu!!! ülkemizde tepki verenleri takip etmeye çalıştım.

Gelelim Şampiyonlar Ligi’ne... Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) gelişmeleri sıcağı sıcağına, ‘Irkçılığı Şiddetle Kınıyoruz’ başlığı ile bir açıklama yayınladı. Şampiyonlar Ligi temsilcimiz Medikal Başakşehir’in yardımcı antrenörüne gösterilen ırkçı tavrın kabul edilemez olduğunu ve insanlık dışı olduğunu ve TFF’nin olayın takipçisi olacağını da ekledi.

21.yüzyılın öne çıkan değerlerinin başında bireysel hak ve özgürlüklere saygı olacağını görüyoruz idrak içinde olanlar bunu hissedebiliyor... Sivil insiyatif ve aktif yurttaşın sesini artık  daha çok duyacağız, kolektif bilinç gelişecek gelişmeli zira bıçak kemiğe dayandı hatta artık kemiği bile örseler hale geldi.  O yüzden toplumsal duyarlılık konusu ve verilen tepkiler çok değerli bütün olarak baktığımızda.

Ama insanın aklına ikircikli tutumlar da gelmiyor değil. Televizyonda ve sosyal medyada reklamları trendyol.com kadar olmasa da sıkça rastladığımız bahis sitesi misli.com'un isim hakkını aldığı 2.Lig de mücadele eden Amedspor’un TFF ile ilişki sürecini bir hatırlamak da fayda var diye düşündüm bir an. Şampiyonlar Ligi temsilcimiz Başakşehir’in hadisesinde tek vücut olmayı başarabilen TFF, Amedspor’a ne derece adil ve objektif davrandı acaba?

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'nu hatırlayalım. Motor sporlarındaki başarısı kadar engin sosyolojik bilgisi ve demokrat tavrı!!! ile taraftar kitlesini genişleten Sofuoğlu’nun Sakaryaspor ile Amedspor arasındaki müsabakada takındığı tavrı ve federasyonun ikircikli tavrının değerlendirmesini yapan yapmıştır her halde. İnsanlar ölürken ben sessiz kalamazdım diyerek büyük bir linç girişimine maruz kalan Deniz Naki'de bu toprağın futbolcusu değil miydi? Terör kışkırtması yaptığı gerekçesiyle hakim karşısına çıkan Naki beraat almasına rağmen Türkiye’de futbol oynamaktan ömür boyu men edildi. Amedspor’u otele almayanlar şimdi ırkçılık karşıtı söylemleri ile karşımızda.

Samimiyetlerine hayranız!!!

Ne futbol yorumcusuyum, ne siyasetçi sadece bir yurttaşım, sıkı bir Antalyaspor taraftarı olduğumu da eklemem lazım. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PDFK)’ya sevk edilen futbolculara karşı TFF'nin takındığı tavırda ve uygulanan cezalarda ötekileştirici yaklaşımları görmeyecek kadar kör de değilim ama. Siyasi nedenlerle ağırlaştırılmış kararlar alındı, federasyon da bu kararların altına imza attı.

Geçtiğimiz gün maça ‘Çocuk Susar Sen Susma... Gercüş'te Neler Oluyor’ pankartı ile çıkan Amedspor’a yeniden bir disiplin soruşturması açılırsa da şaşırır mıyız? Elbette hayır.  Bu noktada Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın twitter üzerinden paylaşımı ile tamamlamak isterim sözlerimi. Başkan Erdoğan, "Temsilcimiz Başakşehir'in teknik ekibinden Pierre Webo'ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız" ifadelerini kullandı.

Bu karşı çıkışın bir gün bu coğrafyada yaşayan herkes için geçerli olmasını dileyerek, dekordan ibaret tüm dolguların gerçekleri örten paravanlar olduğunu bilerek ve bu paravanların yıkılması için gayretin sürdürülmesini temenni ederek.

No To Racism!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar