Bakanlık Bildiğini Okuyor

Türkiye'nin cari açığını kapatan bir sektör olan Turizmin başındaki bakan bildiğini okuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm ile ilgili verileri her ay ve her yıl yayınlardı. Hatta il müdürlükleri bile kendi ilindeki turizm ile istatistikleri yayınlayarak bu sektörden ekmek yiyenlere yol gösterici olurlardı.

Ancak Mehmet Nuri Ersoy'un Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla bu değişmeye başladı. Turizm istatistiklerini bir süre sadece bakanlık yayınlamaya başladı.

Yayınlanan bu istatistiklerde yeterince veri vermiyordu.

Her yıl yayınlanan Türkiye'ye ne kadar turist geldi? Nereden geldi? hangi ülkede artış hangi ülkede eksilme var? Geçmiş yıllara göre durum nedir? gibi istatistikler Şubat ayının neredeyse ortasına gelmemize rağmen hala açıklanmadı.

Turizmciler genellikle turizm sezonu ile ilgili planlamalarını ocak ayında eldeki verilere göre yaparar. En büyük verileri ise fuarlardı. Ancak bu yıl fuarlar yapılamadığı için turizm ile ilgili öngörüleri maalesef eksik olacak.

Turizmciler bakanlığın açıkladığı verilere bakarakta kendilerine yön verebiliyorlardı. Ama bakanlık istatistikleri yayınlamayarak turizmcileri adeta kör bıraktı.

Defalarca bu konuya değindim. ''Bakanlık neden turizm istatistiklerini ülke genelinde, iller genelinde yayınlamıyor? Bu veriler turizmciler için önemli'' diye yazmıştım. Ama maalesef bakanlıktan hiç ses çıkmıyor.

Dedim ya Türkiye cari açığı turizmden gelen gelirlerle kapatıyor. 2020 yılında turizmden elde edilen gelir yaklaşık 23 Milyar Dolar azaldı. Döviz sıkıntısı çeken Türkiye, turizmden gelen paralarda da azalma yaşayınca iyice zor duruma düştü. Cari açık kapatılamıyor.

Yapılması gereken turizme dört elle sarılmak. Turizmin önünü açmak. Turizmcilere kolaylık sağlamak.

Ama en basitinden istatistikler bile turizmcilerden esirgeniyor.

Bakan Ersoy etrafında bir kaç turizmci ile turizme yön veriyor. Diğer turizmcilerin büyük bölümü gelişmelerden bir haber.

Bakan Ersoy sektörün içinden biri. Turizmi çok iyi biliyor. Buna diyecek bir şey yok.

Bakan Ersoy belki şirketlerinde herkes ile bazı verileri paylaşmıyor ama burası şirket değil. Burada sadece kendisini ilgilendiren bir durum yok. Tüm ülkeyi düşünmek zorunda.

Bakanlık verileri saklamamalı, sektörle bir an önce paylaşmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar