Biraz Daha Sürerse Seri İflaslar Yaşanabilir

Covid-19 tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Tüm sektörler zor duruma düştü. Gücü olan şirketler bugüne kadar yaşamını sürdürmeyi başardı ama ya bu kriz biraz da sürerse neler yaşanır?

Turizm ve hizmet sektörü salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Antalya salgın tedbirlerinden en ağır ekonomik darbe ile etkilenen şehirdir. Antalya'da turizm faaliyetleri yüzde 80’den fazla küçülmüş, sonuçta tam bir şokla karşı karşıya kalınmıştır.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 2021 yılı için önümüzdeki en büyük riskin seri iflas riski olduğunu belirtti. Çandır, talep zayıflığı ve yüksek maliyetli kredilerin 2021 yılının zor geçeceğinin göstergesi olduğunu belirterek, ''Seri iflasların yaşanmaması için başta kamu otoritesi olmak üzere hepimiz tedbirler almalıyız. Bu tedbirlerin başında, daha önce ertelenmiş olan 2020 yılı ve 2021 yılı kamuya ödemelerimiz en az 2023 yılına kadar faizsiz ertelenmelidir ki diğer ödemelerimizi yapabilme kabiliyetine sahip olalım' dedi.

Gerçekten de Antalya'da özellikle de turizm sektörü için durum çok kritik. Ne oteller ne acenteler, ne hizmet sektörü ne de turizmden beslenen diğer sektörlerin artık ayakta kalacak hali kalmadı.

Duruma acil çözüm bulunmazsa turizm sektöründe de seri iflaslar yaşanabilir. Bir çok otel ve acente el değiştirmek zorunda kalabilir. Zaten otellerin bir kısmı borçlarından dolayı bankaların eline geçti. Bir an önce önlem alınmazsa bu sayı daha da artar.

Aşı ve ilaç konusundaki gelişmeler gelecek için biraz olsun umut ışığı oldu ama bu ışık ne zaman tam olarak sektörün üzerine gelecek. işte önemli olan konu da bu.

Türkiye'nin turizm pazarlarında aşılanma işi ciddiye alındı ve erkenden aşılanmaya başlanıldı veya başlanacak. Türkiye'de hala ne zaman tam olarak aşı çalışmalarının başlayacağı belirlenmedi. Aşılanma çalışmaları başlayacak ama öncelik verilen kesim doğru mu?

Uçaklara bindiğimizde olumsuz bir durumda maskelerin önce kendimize sonra da çocuklarımıza takılması istenir. Bunun nedeni sen güçlü olmazsan, hayatını koruyamazsan çocuk kendi başına bir şey yapamaz da ondan.

Şimdi Türkiye'de öncelikli aşılanacak kesime bakalım. Öncelikle 65 yaş üzeri kişiler aşılanacak. Görüntüye bakarsan doğru bir uygulama. Ama asıl öncelik onlara bu sağlığı verecek sağlık kesimine, güvenliği sağlayanlara, ekonomiyi ayakta tutanlara, cari açığın kapanmasına büyük katkı sağlayan turizm sektörüne verilmesi gerekmez mi?

Çok kritik olan yaşlılarımız mutlaka öncelikle aşılanmalı ama sağlığı yerine olanlar bir kaç ay sonra da aşılansa fazla bir sorun olmaz. Ama tüm dinamiklerin ayakta tutulması gerekiyor. Örnek olarak Türkiye 2021 yılında turizmde çok şey bekliyor. Cari açığın kapanması için turizme önem veriyor. Avrupa ve diğer pazar ülkelerde aşılanma başladı. Bunlar tatile aç ve tatile gelmek istiyorlar. 

Peki bunlara hizmet edenlerde hala Covid-19 riski devam ederse ve bulaşıcılık sektörde yaygın olursa gelmek isteyen turist gelir mi? Bu nedenle turizm sektörü çalışanları da öncelikli olarak aşılanacak kesim arasına alınmalı. 

Aksi taktirde biz turisti sadece bekleriz...

Önceki ve Sonraki Yazılar