Fuarları Özlemişiz

Covid-19 öncesi sadece Türkiye'de değil Dünyanın bir çok ülkesinde turizm fuarları düzenleniyordu.

Covid ile birlikte bu fuarların hemen hemen tamamı 2020 ve 2021 yıllarında düzenlenemedi.

2022 yılının daha başında başta Hollanda Utrecht Turizm fuarı olmak üzere ITB Berlin ve bir çok turizm fuarının iptal edildiği haberlerini aldık.

Şu ana kadar sadece Dünyanın en büyük fuarları içinde yer alan Emitt Turizm Fuarı düzenlenebildi. Şimdi önümüzde MITT Moskova Turizm Fuarı var. Bu fuarda da bazı sorunların olduğu konusunda duyumlar alıyoruz.

Her zaman olduğu gibi bu yıl da İstanbul Beylikdüzü'nde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 25.cisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT ) katıldım.

Fuar bana şunu gösterdi. Turizmcilerin hepsi birbirini özlemiş. Bu nedenle de salonlar ve koridorlar adeta bir insan seli halini almış. Herkes 2022 yılının ilk yüz yüze görüşmelerini yapabilmek için fuara adeta akın etmiş gibiydi.

Ancak daha sonra gözlemledim ki fuar bu yıl sadece 3 salonla kısıtlanmıştı. Tüm katılımcılar bu üç salon ve koridorlarda geziniyordu. Yani yoğun katılımcının bu kadar fazla gözükmesi bu nedendendi.

Ziyaretçi sayısı Emitt fuar yetkilileri tarafından yakında açıklandığında gerçek sayıları görebileceğiz. Ziyaretçi sayısının az olduğunu söyleyemeyiz ama katılımcı sayısının az olduğunu söyleyebiliriz.

Fuarda turizm tanıtımını adeta turizmcilerden çok belediyeler ele almış. 2 salonun büyük çoğunluğu illerin stantları ile dolmuş. Turizmciler adeta 7. salona sıkışmış.

Yani turizmciler katılımcı olarak dünyada bu yıl yüz yüze yapılabilen en büyük fuarlardan biri olan Emitt'e yeterince ilgi göstermemişler.

Fuar daha dar bir alanda yapılsa dahi yine de amacına ulaştı. Turizmcileri, turizm ile ilgili diğer aktörleri buluşturdu.

Türkiye'nin bir çok ilinden turizmciler günübirlikte olsa ziyaretçi olarak fuara katıldılar.

2 yıldır birbirlerini yüzünü dahi göremeyen turizmciler fuarda birbirlerini görebilme olanağı buldular.

Ben de covid nedeniyle yüz yüze yapamadığım bir çok turizmci ziyaretini bu fuarda yapabilme fırsatı buldum.

Pandemi nedeniyle fuarlar kan kaybetti. Bu bir gerçek. Ancak fuarlar turizmcileri birbiri ile daha çok kaynaştırıyor. Daha samimi oluyorlar ve daha yapıcı görüşme gerçekleştiriyorlar.

Bunu düşünen turizmciler ve turizmle ilişkili olan kişi ve kuruluşlar fuara geldi.

Bu fuar bana şunu gösterdi. "Fuarları özlemişiz".

Önceki ve Sonraki Yazılar