İstihdam Kaybında Birinci Oldu

Antalya pandemi döneminde Türkiye'deki 81 ilin içinde en çok etkilenen il oldu.

Ekonomisi ağırlıklı olarak Turizme dayalı olan Antalya'da, pandemi döneminde turizm adeta durunca tüm sektörlerde durdu. Pandemi döneminde yaşanan kısıtlamalardan Türkiye'de en çok etkilenen il Antalya oldu.

Pandemi döneminin şoku atlatıldıktan sonra bile Antalya'daki turistik tesislerin bir çoğu kapılarını açamadı veya açmaya cesaret edemedi.

Yaz döneminde sigortalı çalışanların sayısına bakarsak Türkiye genelinde sadece haziran ayında geçen yıla göre 295 bin artış yaşanırken Antalya'da 148 bin düşüş yaşandı. Yani Türkiye'de en fazla istihdam kaybının yaşandığı il Antalya.

Antalya'da bu kadar büyük istihdam kaybının yaşanmasının nedeni ise sektörler arasında en büyük darbeyi yiyen turizm sektörünün büyük yara almasından kaynaklanıyor.

Bu dönemde oteller, seyahat acenteleri, taşımacılık sektörü, turizme çalışan gıda sektörü gibi işletmeler büyük yara aldı.

İşletmeler krize girdiklerinde tasarruf için ilk önce çalışanlarını kapıya koyuyorlar. Turizm gibi hizmete dayalı bir sektörde bile ilk önce çalışanlar işten çıkarılarak tasarruf edilmeye çalışıldı.

Ama acı bir gerçek var. Turizm sektöründe devamlı çalışandan çok mevsimsel çalışan var. Pandemi 2020 yılı Mart ayında kendisini gösterdi. Ama Turistik tesisler mevsimsel çalışanları 2019 yılı Ekim - Kasım aylarında zaten işten çıkarmışlardı. 2020 yılı Mart veya Nisan ayında tekrar işe alacaklardı. Bu tarihlerde mevsimlik işciler tam işe başlayacaklarını umut ederlerken işe dönemediler.

Peki işe dönemediler de ne oldu?

İşe dönemeyen mevsimlik çalışan yüzbinlerce turizm çalışan pandeminin başladığında 6 aydır işsiz oldukları için ne devletin kısa çalışma ödeneğinden ne de ücretsiz izne çıkarılanlara verilen desteklerden yararlanabildiler. 8 ay çalışıp 4 ay eldeki para ilegeçimini sağlamaya çalışan mevsimlik işçiler 1 yılı aşkın süredir işsiz kaldılar. Kalmaya da devam ediyorlar. Çünkü turizmin ne zaman start alacağı konusu hala netleşmedi.

Mevsimlik işçiler anne ve babalarının ellerine bakmaya devam ediyorlar. Yani aileler birleşmeye başladı. Çocuklar, kendi ailesini de alarak ailelerinin yanına yerleşti. Çünkü başka çareleri yok. Tek kuruş gelirleri yok. Devlet desteği de onlara yok.

Zaman zaman onların sesine tercüman olmaya çalışıyoruz ama bu sesi de duyan yok.

Yani mevsimlik işçiler adeta kaderine terk edildiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar