Gölbaşı Belediyesi Ne Yapmak İstiyor? (19 Temmuz Tarihinde Yayınladığım Yazım)

19 Temmuz tarihinde yayınladığım ve cevabını bir türlü alamadığım soruyu tekrar soruyor ve yazımı tekrar sizlerle paylaşıyorum.

***

Ankara’nın gözbebeği olan Gölbaşı’nda biliyorsunuz uzunca bir süredir Ankaralıların doğayla buluştuğu, çocuklarını şehrin gürültü ve kirliliğinden en azından haftasonları uzak tutmayı amaçladığı hobi bahçeleri yer almaya başladı.

Özellikle koronavirüs salgınının ardından insanlar hiç olmazsa salgından korunmak için şehirden uzaklaşıp buralarda daha çok vakit geçirmenin yollarını aramaya başladı.

Bu bahçeler Gölbaşı’ndaki arsa fiyatlarının yükselmesine katkısının yanında ilçemizdeki esnafımızın işlerinin artmasına da büyük fayda sağladı.

Gölbaşı Belediye Başkanı sayın Ramazan Şimşek, geçtiğimiz yıldan bu yana tarım arazilerini yok ettiği, görsel kirliliğe neden olduğu gerekçesiyle hobi bahçelerindeki yapıların yıkılmasını, bu yerlere sağlanan elektrik, su gibi hizmetlerin verilmemesi gerektiğini belirten açıklamalar yapıyor.

Ağırlıklı olarak işçi ve memurların, emeklilerin birikimleriyle hiç olmazsa 500’er metrekarelik bir arsa almaları, Gölbaşı’nda yaşayarak kendi ölçeklerinde topraklarını ekip dikmelerinden neden rahatsız olunur ki?

Rahatsız olmak bir yana mutlu olmak gerekir Gölbaşı’na verilen katkılar nedeniyle. Burada bir not ekleyelim, bahsettiğimiz hobi bahçeleri yüzme havuzlu, güvenlikli siteler falan değil. Sadece burada vakit geçirmeyi arzulayanların insanca yaşayabileceği, suyu, elektriği olan, gündelik yaşamlarını idame ettirebilecekleri bir alan. Ancak siz ne yapıyorsunuz? Bu bahçeleri imara aykırı kaçak yapı sınıflandırmasıyla yıkıyorsunuz.

Belediye Başkanı seçilmek kolaydır önemli olan Belediye Başkanı olabilmektir. Gölbaşı Belediye Başkanının önce Gölbaşını düşünmesi gerekir. Gölbaşı’nda düşen arsa fiyatları, esnafın zaten koronavirüs sebebiyle sekteye vurmuş işlerinin yıkım belirsizliği sebebiyle iyice kötüleşmesinin bir sorumlusu yok mudur ? Vardır elbette…

Belediye görevinde her sorun bir sınavdır ve her görevi en ince ayrıntısına kadar düşünüp tüm tarafları yani vatandaşı, Gölbaşı halkını, esnafı koruyup kollayarak çözüm bulmaktır maharet.

“Yaptım oldu!” felsefesini bu çağda kimse onaylamıyor sayın Başkan. Yönetim önce vatandaş demeli. Maalesef bu sınavı atlatamadınız. Çok hızlı karar verdiniz ve yanlış yaptınız, olmadı yani.

Biz elbette esnafımızın, halkımızın yanında olarak sizleri uyaracağız, Gölbaşı’nın hakkını koruyacağız.

Gelelim bununla son derece ilgili olan asıl konuya…

Bu hobi bahçeleri imara aykırı yani kaçak yapı vasfı şeklinde nitelendirilerek yıkılıyor.

İncek'teki Gölbaşı Belediyesi’nin hizmet alanı yeşil alan üstündeki bir kaçak yapıdır.

Hatırlatmak isteriz ki, gerekli düzenlemeyi yapıp açılışını bizzat siz yaptınız.

Tüm iyi niyetimle soruyorum: Binanın kaçak olduğundan bilginiz var mıydı?

TOKİ’ye giderken, yani yeni hastanenin karşısındaki 8 adet büfe otoparkın olduğu noktaya yapılmıştır.

“Belediye’nin buradan gelecek gelire ihtiyacı var” cümlesi size mi aittir? İnanın bunun bir dedikodu olmasını temenni ederim aynı şekilde Üniversiteler Sokağı olarak adlandırılan projenin de yeşil alan üstüne yapılmak istendiğini biliyoruz. Şu an için bir plan değişikliği orada gözükmüyor. Görev süreniz çok hızlı vaziyette geçmektedir, 4 yıldan az bir zamanınız kaldı.

Yaptığınız Yanlıştan Dönün

Gölbaşı’nda oturmaya da devam edeceğinizi ümit ederek, size iyi bir belediye başkanıydı, iyi bir insandı denmesini arzu ederim.

Tabii bu nasıl olabilir? Bu ancak Gölbaşı’nın, Gölbaşı halkının, Gölbaşı esnafının yanında olarak, onların menfaatlerini gözetip hizmet ederek olur.

Biz buradan uyarıyoruz, yaptığınız yanlışlardan biran önce dönün. Çünkü desteğiniz her geçen gün azalırken sizlere oy veren Gölbaşı halkının aklındaki soru işaretleri artıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar