Menşure Hanım

’Dalkavuk ve Soytarı’ üzerine kaleme alınan bir yazı okumuştum.

Noktasına varana alıntılıyorum... Yazıda diyor ki;

Ne iğnesi vardır dalkavuğun ne yergisi ne de eleştirisi… Dalkavuğun görevi ya “evet efendim” ya da “sepet efendim “le bağlanır.

Tarihte bol bol dalkavukluk vardır da, soytarılığa ilişkin kurumsallık oluşamamıştır. Çünkü soytarılık batı tarihinin hoşgörü geleneğiyle bağdaşır, dalkavukluk doğu tarihinin küt kafalı egemenlerine yaraşır.

‘Soytarı’ balonları iğneler.

‘Dalkavuk’ balonları şişirir.

Ne olursa olsun, ister bir yüksek makamda otursun, ister bir yargı kurumunda bulunsun, ister bilim adamı kılığına bürünsün, ister kalem erbabından sayılsın dalkavuğun soytarıdan besbeter olduğunu tarihler yazarlar.

Çünkü, soytarının zaman zaman efendisini uyardığı görülmüştür de dalkavuğun şişirdiği balonlara tutunarak yükselmek kimseye nasip olmamıştır…

Yazıyı okuyunca irkilmemek mümkün değil... Nasıl meslek arkadaş!.. Yıllar geçse de Dalkavuk’lar hep gözde, hep önde olmayı başarmışlar. Nesilden nesile özenle ve büyüterek elden ele aktarılan bu meslek, günümüzde ulaşılamaz bir güç haline gelmiş, ulaşılamaz bir hal almıştır.

Aslında güzel meslek dalkavuk’luk…

Okul?

Okumaya gerek yok... Her mesleğe evrilmek mümkün…

Liyakat?

O da ne!

Tecrübe, meslek?

Ne gerek var ya hu!

Dalkavuk’luk önemli. Her kesime sirayet eden bu meslek kıymetli… Eskiden Dayı arardık şimdilerde tanıdık dalkavuk arar olduk!.. Daha doğrusu olmuştuk. Ama üzgünüm gerçekten kötü bir haberim var.

Hey Dalkavuklar!..

Artık sizin meslek öldü... Son çırpınışlarınız, emek hırsızlığınız, kaftanlarınız, kaftanlarınızın içine sakladığınız sahte insanlığınız, içtiğinizde kafa yapan çaylarınız, CV’nizde yazan sahte unvanlarınız, yüreği sevgiyle atan çocuklardan çaldığınız samimiyet pozlarınız kurtaramayacak sizi.

Siz; Dünyadaki değişimi fark etmediniz ama emin olun cahilliğinizle günden güne boğulacak nefes alamayacaksınız. Sabah sabah Dalkavuk’lardan bahsedince içim şişti türküsüz olmaz dedim... Şu türkü geldi aklıma…

Elinde oya gidiyo toya

Dudağı boya Menşure Hanım

Elinde maşa gider ataşa

Kızlara paşa Menşure Hanım

Elinde mili bülbüldür dili

Mahlenin güli Menşure Hanım

Elinde iğne süslenmiş yine

Gider düğüne Menşure Hanım

Elinde maşa gider ataşa Menşure Hanım..

 

Kalın Sağlıcakla..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.