Covid-19'a Karşı Derin Bir Nefes Alın

Covid-19 virüsünün bulaşmaması için hepimizin uyması gereken kurallar,  virüsü kapma endişesi,  her gün tüm dünyada açıklanan vaka ve kayıp sayıları derken bir stres girdabına kapıldık.

Virüsün pençesinden ne zaman kurtulacağımız meçhul.  Normal yaşantıya dönme ihtimali de yakın zamanda olacak gibi değil.  Stres diz boyu. Dolayısıyla bu durum kan basıncını arttırır; bağışıklık sistemini zayıflatmaya başlatır ve bağırsak sorunlarını ortaya çıkarır. Covid-19 virüsüne kapıyı açar. Stresten kurtulmak için fiziksel sağlığımızı ve ruhsal yaşantımızı korumalıyız ki hastalanmayalım. En iyisi mi derin bir nefes alalım ve içimizdeki zehirli maddeleri son damlasına kadar dışarı atmak için uzun uzun nefesimizi boşaltalım.  Bu egzersizi birkaç kere tekrarlarken konsantre olup kafamızın içindeki olumsuz tüm düşünceleri de geride bırakalım.

Bilim insanları doğru nefes alıp vermenin insan sağlığı açısından faydalarını her daim vurgular ve uygulanmasını tavsiye eder. Genelde ihtiyaç duyulmadığı ya da unutulduğu için bunu uygulamayı göz ardı ederiz. Ama şimdi öyle değil. Covid-19’a karşı korunmak için kesinlikle yapılması gereken bir çalışma. Nefes çalışmaları sayesinde fiziksel ve ruhsal olarak güçleniyor ve stresten uzaklaşıyorsunuz. Bu çalışma aslında vücudumuzdaki Nitrik Oksit, bir diğer adıyla  Azot Oksit (NO) üretimini tetikliyor. Nitrik Oksit vücut fonksiyonlarını etkileyen kısa ömürlü ama önemli bir gaz. Vücuttaki sisi dağıtan rüzgara benzetebiliriz.

Peki ne işe yarıyor:

"Nitrik Oksit, önemli biyolojik fonksiyonlara sahip bir gazdır. Kan damarlarının duvarlarını gevşeterek damar genişlemesini sağlar. Bu kalbe ve diğer organlara daha fazla kan akmasını sağlar. Aynı zamanda sinir hücreleri arasında bir sinyal molekülü görevi görür. Bağışıklık sistemimizde önemli bir rol oynar ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur."

Nitrik Oksit’i ve insan vücudundaki faydalarını keşfeden Louis Ignarro adlı Amerikalı bilim insanı bu çalışmasından dolayı 1998’de tıp alanında Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Mehmet Öz de bir makalesinde nefes çalışmasının önemini yazmış:

"İki yaşından sonra birçoğumuz tüm gün boyunca bir kez bile derin nefes almayız. Bu tür derin nefesleri almanın en iyi yolu ise yogadır. Günde bir veya iki kere yoga yapmanız, ihtiyacınız olan derin nefesleri almanızı sağlar. Yoga yaparken şu altın kurala dikkat edin: Derin nefes alırken diyaframı kullanın ve ciğerlerinizi içeri çekin. Nefesinizi verirken de diyaframı iterek tüm havanın ciğerlerinizden dışarı çıkmasını sağlayın."

Derin nefes sayesinde burnumuzdan giren hava sinüslerimizden ciğerlerimize giderken Nitrik Oksit’i de taşır.  Böylece vücuda daha çok oksijen girer ve kanımız oksijenle yüklenir. Covid-19 virüsüne karşı korunmak için nefes alma tekniğinizi geliştirin ve akciğerlerinize egzersiz yaptırmış olun.

Nitrik Oksit üretimini canlı tutmak sağlıklı bir yaşam için kilit önem taşıyor. Bunun üretimini tetiklemek için daha derin ve daha dolu nefes almaya özen gösterin. Bu nefesi ağız yerine burundan alıp vermek en doğrusu.  Çünkü burun zararlı maddeleri içindeki kıllarla filtre edebilen; nefesin ısısını vücut için uygun hale getirebilen işlevsel bir organ. Bu şekilde doğru ve bilinçli alınacak nefesle vücudunuzu güçlendirin. Sabah yataktan kalkınca ya da akşam yatmadan önce bu çalışmaya muhakkak birkaç dakikanızı ayırın.

Sağlıklı günler…

Önceki ve Sonraki Yazılar