Güzel Günlere Doğru Pedal Çevirelim

Bugün benim doğum günüm! Bu yıl Anneler Günü' ne denk geldi. Ben de bir anneyim. Ama korona salgını nedeniyle hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı yüzünden hepimiz evdeyiz. Sevdiklerimizle bugünleri bir arada kutlayamasak da  gelecek yıllarda, inşallah, bu yılı hatırlatmayacak sağlıklı kutlamalar yapmayı dilerim. Bu salgın hepimize bir şeyler öğretti sanıyorum.  Elimizdekinin, yani sağlığımızın kıymetini bilmeyi. Yaşam biçimimizi gözden geçirmeyi.

İlkbaharın yerini yaza bırakmaya hazırlandığı bu dönemde bisiklete binen ve yürüyen daha çok insan görüyoruz. Evlerin depolarında, balkonlarında bekleyen bisikletler elden geçirilmeye ve değerlendirilmeye başlandı. Çünkü bisiklete binmek ve yürümek günlük fiziksel hareket gereksinimini karşılamamıza yardımcı olurken, sosyal mesafeyi de korumamızı sağlıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  salgın sırasında neler yapılabileceğine ilişkin yayımladığı kılavuzda da  "Mümkün olduğunca yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edin!" tavsiyesinde bulunuyor. Bu tavsiyeden yola çıkan New York'ta ve İngiltere'nin başta Brighton olmak üzere birkaç şehrinde  korona günlerinde bisiklet ve yayalara öncelik tanımak için birçok cadde geçici de olsa araç trafiğine kapatıldı.  
Dünyada salgın nedeniyle alınan bu önlemler sayesinde azalan araç trafiğinin, iklim değişikliğinin başrol oyuncusu karbondioksit (CO2)  gazı emisyonunu bu dönemde azalttığına da hepimiz tanık olduk. Bu gerçekleri gören bazı ülkeler de düşen gaz emisyon oranını korumak ya da daha da azaltabilmek amacıyla planlar geliştirmeye başladılar. Bu planların başında tabi ki bisiklet ve yaya yollarının artırılması bulunuyor. Paris ve Milano kentleri bu planların öncüsü durumunda. Bu kentler  gaz emisyonunu düşürmek amacıyla cadde ve sokakların bisikletlere ve yayalara öncelik tanıyacak yollara dönüştürülmesi için proje geliştirdi. Paris bu kapsamda bu ay içinde 650 kilometrelik "korona bisiklet yolu" projesini tamamlamayı öngörüyor. Nüfusu daha az olan İtalya'nın Milano şehri de yaz sonuna kadar hızlı bir şekilde caddelerin 35 kilometresinin bisiklet ve yaya yoluna dönüştürüleceğini duyurdu. 

Ülkemizde de bazı yolların araç trafiğine kapatılması; bisiklet ve yaya yollarına dönüştürülmesi salgından sonraki iyileşme sürecini gelecek için gerçek bir fırsata dönüştürebilir. Ayrıca insanları şehir içi ulaşımında bisiklet kullanmaya özendirmek için programlar ya da kampanyalar düzenlenebilir. Bu sayede daha temiz bir çevreye sahip ve sağlıklı bir toplum olabiliriz.

Haydi, güzel günlere doğru pedal çevirelim!

Önceki ve Sonraki Yazılar