Küba: Deniz, Kum, Güneş ve Bir Doz Aşı

Ekonomisinin yüzde 90’ı devlet kontrolünde olan Küba’nın nüfusu 11 milyondan biraz fazla. 

ABD’nin 1959 yılından bu yana ambargo uyguladığı ve 50’li yıllardan beri altyapısı yenilenmeyen ülkeye her yıl yaklaşık 4 milyon turist geliyor. 

Ana gelir kaynağını turizmden sağlayan Küba, adada geliştirilen korona virüs aşısının toplu üretimine başlamaya hazırlanıyor. Kübalı bilim adamları tarafından geliştirilen dört aşıdan biri olan Sovereign 2 onay için çok önemli bir adım olan son test aşamasına gelecek ay girecek.

Testten geçtiği takdirde adanın tüm nüfusunun aşılanmasının ve yıl sonuna kadar yurtdışına ihracatına başlanmasının yolu açılacak. 

Aşının güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, Küba hükümeti önemli bir siyasi zafer kazanacak ve ülkeyi ekonomik olarak kurtaracak. Egemen anlamına gelen Sovereign 2, adanın turizm potansiyelini de artıracak. Karayipler adası Küba, karşı konulmaz güneş-deniz-kum kokteyli, puro ve kahvenin yanı sıra bir doz Sovereign ile turistleri kıyılarına çekme fikrini şimdiden pazarlıyor.

Küba, virüsü kontrol altına alabilirse büyük bir ekonomik kazanç sağlayacak ve biyoteknoloji sektöründeki itibarını artıracak. 

Küba hükümeti ilaç bağışı yaparak ve salgınla mücadele için onlarca ülkeye sağlık ekibi göndererek uluslararası ilişkilere yaptığı katkısını muhtemelen fakir ülkelere aşı yollayarak sürdürecek. 

Küba, Fidel Castro’nun yurtdışında üretilen ilaçları elde etmeyi zorlaştıran ABD ambargosu karşısında ulusu kendi kendine yeterli hale getirme çabasının bir parçası olarak 1980'lerde biyoteknolojiye para akıtmıştı. 

Castro’nun halk sağlığına ve biyoteknolojiye sağladığı bu yatırım ülkeye, sadece 2019’da doktorların, hemşirelerin ve teknisyenlerin kiralanması yoluyla turizmin iki katı olan 5,4 milyar dolar kazandırdı.

Biyoteknoloji sektörü gelişmiş olan Küba, adada çocuklara uygulanan 12 aşının sekizini üretiyor ve 30'dan fazla ülkeye aşı ihraç ediyor.

Donald Trump yönetiminde yeniden Amerikan yaptırımlarına maruz kalan Küba’nın, adadaki vaka sayılarının az olmasından dolayı Sovereign 2’nin üçüncü aşaması için yurtdışında da denemeler yapması gerekiyor. Havana’daki denemelere 150 bin gönüllü katılacak. Küba, yurtdışındaki denemeler için de geçen ay İran ile anlaşma yaptı. Karşılığında İran'a teknoloji transferi yapılacak ve aşının başarılı olması halinde ortak üretime geçilecek. Meksika da, aşının üçüncü safha denemelerine katılmak için Kübalılarla görüşüyor.

Turizm ve sağlık sektöründe başarısı inkar edilemeyen Küba’nın geliştirdiği Sovereign 2 aşısı, korona virüsünün bir kısmını içeren protein bazlı bir aşı. İki haftalık aralıklarla uygulanan ve üç doz gerektirdiği söylenen aşının Moderna ve Pfizer aşılarının aksine, derin dondurucuda depolanması gerekmiyor. Bu özelliğiyle aşı, bu kadar çok dozu donduracak ekipmana sahip olmayan yoksul ülkeler için cazip olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar