Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Covid-19: Açlık, Gıda Güvensizliği, İkinci ve Üçüncü Dalga, Endişe

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Nisan sonunda yayımlanan raporunda Covid-19 yüzünden dünyada açlık çeken insanların sayısının ikiye katlanabileceğini ve hızla önlem alınmaması halinde düşük ve orta gelirli ülkelerdeki 265 milyon insanın ciddi tehdit altında olduğunu söyledi.

FAO, kendi sayfasında, raporun salgının ortaya çıkışından önce kaleme alındığını belirtiyor ve 55 ülkedeki 135 milyon insanın hali hazırda çatışmalar, iklim değişikliğine bağlı etkiler ve ekonomik krizlere bağlı akut gıda kriziyle karşı karşıya olduğu tahminine yer veriyor, salgın yüzünden de 135 milyon kişiye 130 milyon kişinin daha eklenebileceğini söylüyor yani.

FAO Baş ekonomisti Arif Husain, ‘Zaten ciddi biçimde açlıkla mücadele eden on milyonlarca insanın bu virüse ya da virüsün gelir ve istihdam üzerindeki etkilerine yenik düşmemesi için uğraşılması gerektiğini’ söylüyor.

Kamplar

Raporun bence en önemli bölümü, çatışma bölgeleri ile çatışmalar yüzünden yerlerinden edilmiş ve kamplarda yaşamak zorunda kalan insanların bulunduğu  Nijerya’nın kuzeyi, Güney Sudan, Suriye ve Yemen ile ilgili. Husain bu bölgeler için özellikle endişelendiğini belirtiyor ve  ‘Zaten Covid-19’dan önce buradaki insanların yaşamlarının pamuk ipliğine bağlı olduğunu, kötü beslenme ve zayıf bir bağışıklık sisteminin özellikle çocukları savunmasız hale getirdiğini ve kamplardaki aşırı kalabalığın da virüsün hızla yayılmasına zemin oluşturabileceğini’ söylüyor söylemesine de,  biz ne kadar endişeleniyoruz? Doğrusu ben endişeleniyorum,  çünkü ülkemizdeki göçmen ve mültecilerin durumunu İltica ve Göç Araştırmalar Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır, şöyle özetliyor:

"Acil durum haline geri dönmüş durumdayız".

Daha da kötüsü: İkinci ve üçüncü dalga…

FAO Baş ekonomisti Arif Husain “Yoksul ülkelerdeki senaryo anlaşılamayacak kadar korkunç. Bu hastalığın ikinci ve üçüncü dalgasına hazırlanmalıyız. İnsanlar geçim kaynaklarını ve gelirlerini kaybediyor ve aynı zamanda tedarik zincirleri de bozuluyor. Bu çifte etki daha sonra dünyadaki açlığın hem büyüklüğünü hem de şiddetini artırma riski taşır" diyor.

Artık hepimiz biliyoruz ki, ‘kol kırılıp da yenin içinde kaldığı’ günler geçti, burada ne oluyorsa, orada da oluyor, orada olan buraya sirayet ediyor. Yaptıklarımız, yaptıkları ile doğru orantılı. Husain uyarıyor, ‘ikinci ve hatta üçüncü dalga’ diyor ve endişeleniyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar