Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Ah Bu Vefasız Amerikalılar...

Kelime anlamıyla vefa, “dostluk ve muhabbette sebat etme, sevgide süreklilik, bağlılık ve sadâkat, sözünde durma, verilen sözü yerine getirme” anlamına geliyor.

Ayrıca minnettarlığı da içinde barındıran vefa kelimesi biz Türkler için çok büyük bir erdem olsa da, Amerikalılar tarafından erdem kabul edilmiyor olsa gerek. Onlara göre Vefa sadece İstanbul’daki semt.

Hayır, buradaki Büyükelçileri vefanın sadece semt olmadığını, insanoğlunun en önemli erdemlerinden biri olması gerektiğini bilseydi hiç ülkesinin ilaç paralarını istediğini söyler miydi ayan beyan?

Hem biz onlara uçak kaldırıp maske gönderelim, hem onlar utanmadan yıllardır ilaç şirketlerine ödemediğimiz borçları istesin! Ayıp yahu. Hem de daha kendi halkımıza ücretsiz maske dağıtamazken, biz onlara maske taşıyan özel uçak kaldırmıştık.

Onlar ne yaptı? Ülkemizdeki Büyükelçilerine flaş açıklamalar yaptırdı. Aslında pek de bir Büyükelçi’nin ağzından duymaya alışık olmadığımız açıklamada, “Türkiye’deki devlet hastanelerinin ilaç şirketlerine hali hazırdaki 230 milyon dolarlık borcunun bir yıl içinde 2,3 milyar dolara çıktığı belirtildi. Şirketlerin böyle devam etmek “istemeyebilecekleri” belirtilen açıklamada, bunun “Türkiye’nin çıkarına olmayacağı” ifade edildi.

Densizlik değil de nedir bu? Biz o kadar yardım edelim, onlar azıcık sabredemesinler! Hem de bir yıl önce devletimizin en yüksek mercileri, Amerikalı üst düzey makamlara  “bu sorunun çözüleceğine dair söz vermişken”! Pes.

Sadece onlara mı? Hayır. Salgın sürecinde en övündüğümüz ABD dışında İtalya, İspanya, İngiltere, Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Afganistan ve İran’a da yardım ettik. Kendi halkımıza yardım edemezken hem de…

Ya yarın bir gün çıkıp onlar da vefadan nasibini almamış türden taleplerde bulunurlarsa?

İnşallah etmezler… Ederlerse?

Ederlerse bile bence en iyisini büyüklerimiz düşünür! Zaten belli ki düşünüp taşınmışlar ki ilaç şirketlerini “bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalışıyorlarmış”… Aman çalışsınlar… Biz zaten millet olarak çalışanı severiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar