Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Altından Maske

Sevinerek öğrendim ki artık gelinler gelinliklerini tamamlayan yeni bir aksesuara kavuşmuş…

İçime su serpildi…

Gelin normal maskesini takıyor, üzerine fiyatı ayarına göre değişen altından maskesini takıyor, onlar muradına eriyor, bizler de çıkıyoruz kerevetine.

Bu arada, evden her gün çıkmak zorunda olan 4 kişilik bir ailenin, günde tek bir maskeyle, takıp çıkarmak suretiyle idare ettiklerinden yola çıkarak ayda en az 80 maskeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

Tabii hafta sonlarını saymadan kabaca hesaplamayla. İnsanların o maskeyle bütün gün çalışmak zorunda olduğunu ve altından olmayan bu maskelerin parayla satıldığını hatırlatmaya gerek yok sanırım.

Yıllarını ailelerinin fedakarlıklarıyla üniversite okuyarak geçiren gençlerin iş bulamadığını, buldukları işlerin de asgari ücretten fazla olmadığını da öğreniyoruz.

Papua Yeni Gine dışında yabancı paralar karşısında paramızın pul olduğu bu günlerde mağazaların, dükkanların birbiri ardına kapandığını, esnafın moralinin çok bozuk olduğunu biliyoruz…

Sadece Haziran ayında 7222 esnafın kapıya kilit vurduğu ve acil destek gelmemesi halinde kapanışların artarak devam edeceğini biliyoruz.

Kontrolsüz açılan AVM’lerin birer birer kapandığını, milli servetin heba olduğunu, satılık iş yeri ilanlarının arttığını, kimsenin yeni işyeri açmaya heveslenmediğini de öğreniyoruz.

Markaların daraldığını, gençlerin evde oturduğunu ama bütün bunlara rağmen işsizliğin azaldığını biliyoruz.

Fakat içimiz rahat…

Hem altından maske takan gelinlerimiz hem de ibadete açılan Ayasofya’mız var…

Malum virüsün tam olarak nerede ne kadar kişiye bulaştığını bilmesek de hastanelerin ağzına kadar dolu olduğunu duyuyor ve hastalanan insanların tedavilerinin ciddi bir maliyet olduğunu biliyoruz.

Neyi bilmiyoruz? 

Alay eder gibi “yeni bir sektör oluştu” denilerek haber yapılan altın maskelerin, altındaki artıştan nasıl etkileneceğini bilmiyoruz mesela.

Tırmandığımız yer neresi mesela…

Niye rahat olmamız gerekiyor mesela…

Buzdolabı satışımız nedir mesela?

Rakamlar?

İşte onları bilmiyoruz mesela…

Önceki ve Sonraki Yazılar