Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Ateş Düştüğü Yeri mi Yakar?

Elbette insanlara hakaret etmek suç teşkil eder, ama ondan önce ayıptır. Hele de yeni anne olmuş bir kadına hakaret etmek daha da ayıptır. Kaldı ki, bir siyasetçiyi eleştirecekseniz, ailesini hedef almak çirkindir, yakışık almaz. Buna kimse de destek çıkmaz. Suçlu bulunur, adalete teslim edilir. Ama hakaret eden de edilen de eşit muamele görmeyi hak eder. Yani, hakarete maruz kalan kişi tanınmış olduğu için, değil kendisine yapılan çirkin olduğu için hakaret edene ceza verilmelidir. Ceza da  tanınmış kişiye hakaret ettiği için değil, hakaret ettiği için kesilmelidir.

Ayrıca başkalarına hakaretler yağarken ayıplamamak, ucu kendine dokununca feryat etmek de yakışıksız kaçar. Mesela Canan Kaftancıoğlu, Meral Akşener, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş’a hakaretler yağarken sessiz kalmak çirkin kaçmıştır.

Ceza alan kişi cezasını çekmelidir elbette, ama bunun faturası bütün topluma mı çıkarılmalıdır? Yani birileri bizi beğenmedi ya da hakaret etti diye bütün sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılması mı gerekmektedir? Tabii ki sosyal medya hukukla düzenlemelidir. Ama hukukla düzenlemek, kontrol edilmesini istemek “bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılması” mı demektir? Bu mecralar Türk milletine yakışmıyor ise hangi millete yakışmaktadır? Mesela en çok Ruslara, sonra Amerikalılara, hemen ardından da Alman ve Fransızlara mı yakışmaktadır, bu konuda bir sıralama varsa mesela Polonya ya da Azerbaycan sıralamada kaçıncıdır?

Terbiyesizlik etmek kötüdür, hakaret kötüdür kötü olmasına da, toplumun birçok kesimini sarmış ahlaksızlıklar, yolsuzluklarla mücadele etmenin yolu, “YouTube, Twitter, Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı durup ortadan kaldırmak" mıdır? Bu şeyler ortadan kalkınca derin bir nefes alıp muz cumhuriyeti olmadığımıza bir kez daha mı ikna olacağız? Hiç kimsenin kimseye sosyal medyadan ya da sokakta hakaret etmediği, hakarete uğramadığı, adaletin herkes için eşit olduğu, çalışma koşullarının insanca olduğu, kimsenin hayat tarzı, inancı, dili, ırkı nedeniyle ötelenmediği, örselenmediği, ötekileştirilmediği bir ülkede yaşamak güzel şey olurdu be kardeşim…

Ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu defa her yer mi ateşe verilmek isteniyor acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar