Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Bence Çok Soru Soruyoruz

Aslında bilsek ne olacak. Sesimizi kesip oturmalıyız oturduğumuz yerde. Büyüklerimiz öyle demez miydi? Mesela Katar’a neyi satıp satmayacağımızı bize mi sorarlar? Hayır sorsalar ve biz de hayır desek fark eder mi?

Herhalde içinden “ah şunlar bir sussa da işimize baksak” diyordur.

Hayır sana ne? Kime isterse satar da savar da. Kaç para aldıysa aldı, sana ne? Senin cebine mi girecek? Keza senin babanın malını mı satıyor da sana soracak? Zaten senin babanın malı olsa da “canım feda” demeyecek misin? Yoluna kurban.

Hani bir şarkı vardı eskilerden:

“Canın ister güldürürsün, canın ister öldürürsün, aşkının kölesi oldum sevgilimsin sen bilirsin.”

Ne güzel özetlemiş durumumuzu. Bir gönül verdik, sanki elimizi verdik kolumuzu kurtaramıyoruz.

Kanun çıkarır, çıkardığı kanundan vazgeçer. Bir gece vakti gördüğü rüya ertesi gün biz uyanınca gerçek olarak çıkar karşımıza. Sana ya da bana mı soracak? En iyisini bilecek elbet.

Ülkeler arasında anlaşmalar imzalanıyor. İyi de sana ne? Adı üzerinde: “ülkeler arasında; seninle benim aramda değil herhalde.

Temeller atılır, kurbanlar kesilir, şovlar gırla gider, halk otobüslerle temel atma törenine taşınır. Ücreti mukabili tabii ki!

Ücret ne mi? Kumanya. Ve belki biraz da nakit. Sonra? Temel artık atılmıştır. Teşvikler oluk oluk akıtılmıştır. Sana ya da bana mı? Hayır. Yandaşa. Peki o ne yapmıştır? Hiç. Niye yapsın ki? Kaldı ki sana ya da bana mı soracak? İster tesisi inşa eder, kurar, istemezse kurmaz. Hayır derdin ne? Sen bak işine. Soru moru da sorma. Nene gerek?

Yine de merak mı ettin? 

O halde gir internete, son 18 yılda satılan kurumlar, fabrikalar gibi anahtar kelimeyi yaz. Biraz vakit ayırmaya özen göster. Çünkü sayfaların sonunu görmen zor olacak ey Halkım.

Ayrıca çok da umutlanma. Sayfalarca süren listede özenle sınıflandırılmış ve başlıklara ayrılmış olsa da sadece satılanları görebileceksin. Kaça ve kime satıldıkları yok. Zaten fazla merak kediyi öldürür der İngilizler… 

Yıllar önceden bir İktisat dersinden anı:

Özelleştirme yeni moda olmuştu darbe sonrası. Hoca sormuştu: “bir ülke özelleştirme yaparken hangi sektörleri ASLA özelleştirmez yani satmaz? Bön bön baktık. Cevabı da kendisi vermişti: STRATEJİK sektörler…

Önceki ve Sonraki Yazılar