Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Biz Yerde Yanarken

Biz yeryüzünde ülkemizin parasının erimesini kahır içinde izlerken, aynı saatlerde, aynı ülke vatandaşı olmamıza rağmen bir grup uzay çağını yaşayan medyada, ilk haber o diyarlardan geldi.

Başlarındakilere yeryüzünde parsellenecek yerler yetmediği için çoktan uzaya çıkmış olduklarından hareketle, bu haberler öncelik taşıyordu elbet.

Çünkü yeryüzündeki çılgın, bir başka deyişle deli saçması projelerden sonra sıra uzaya gelmiş olsa gerekti.

Bir daha metanet gösterilmesi ve edepsizlik yapılmaması kaydıyla yakında uzaydaki çılgın projelerin müjdesi verilecekti.

Ancak, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkililerden edinilen çok değerli bilgilere göre, müjde, gezegenleri çeşitli kanallar, tüneller, köprüler ve otoyollarla birbirine bağlamakla alakalıydı.

Dolayısıyla bir kısım medyanın olası çarpışmalarla ilgilenmesinin gayet doğal olduğu anlaşıldı.

Böyle bir haber varken, TL’nin perişanlığına dair sadece alt yazı bandından Merkez Bankası’nın açıklamasının geçmesi de normaldi.

Hemen başka kanallara baktım. Yandaşlar durumu nasıl görüyor diye.

Bir de ne göreyim, falanca yabancı aktörün yaşadığı sıkıntılar, falanca ülkedeki sel baskını derken, ABD’nin yeni valisinin tıpkı eski Kaliforniya Valisi Arnold Alois Schwarzenegger gibi yine bir aktör olup olmayacağı gibi hepimizi yakından ilgilendiren haberlerle gündeme dair bilgiler edindim.

Önce onlar adına utandım, sonra da acıdım.

Bol sıfırlı maaşlarını kıskanmak bir yana, yerlerinde olmak istemezdim.

Haber akışları, edepsizlikten söz edenler, ardından da edepsizlikten söz edenlerin hınk deyicilerinin insanlardan “az daha metanet” isteyenlerin demeçleriyle sürdü

Lisansını nerede nasıl yaptığı bilinmeyenler, ekonomi tahsilini hızlandırılmış kurlarla alıp yüksek yüksek makamlara gelip yöneticilik oynamaya kalkanlar varken, bir şeyin kesin olduğu çok açık:

Edepsizlik de cahillik de bize mahsus değil, yatırım deyip “satılım” anlaşmaları imzalayanlara mahsus.

Önceki ve Sonraki Yazılar