Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu

Şimdi insanlara 4 günlük yılbaşı tatilinde, yarıyıl tatilinde eğleniyorlar diye, dağa gidiyor, deniz kenarına gidiyor ve  tatil yapıyorlar diye kızıyoruz.

Parti yaptılar mesafesiz maskesiz diye eleştiriyoruz.

Çünkü biz gerçekten kurallara uyuyor ve evde kalıyoruz.

Onlar saygısızlık, bencillik ediyor diye veryansın ediyoruz.

Karayolu, hava yolu derken, yolları doldurdular diye oturduğumuz yerden deliriyoruz.

Tatile giderken ve tatilden dönerken kim bilir virüsü nerelerden alıp nerelere götürüp yayacaklarından, kimleri hasta edip, ölümüne sebep olacaklarından endişe ediyoruz.

Ama esas meseleyi unutuyoruz.

Bu izni ve hatta cüreti onlara kim verdi?

Esas mesele burada.

Otelciler gayet memnun elbette. Bir turizm ülkesi olan ve bu sektörden hem ekmek yiyen hem de yediren bir ülkeyiz. Otel sahiplerine de üzülüyorum elbette, ama daha çok turizm sektörünün emekçilerine üzülüyorum. İşsiz, aşsız kaldılar.

Salgın hem sektörün patronlarını, hem işçilerini, hem de ülkemizi vurdu. Bunu görmemek için kör olmaktan beter, kötü kalpli olmak lazım.

Ama başta gelir kaybına uğrayan devlet, can kaybına uğrayan sağlık çalışanları olmak üzere herkes bir fedakârlık yaparken, tatilcilere izin vermek insanın aklına bu ne perhiz bu ne lahana turşusu atasözünü getiriyor doğrusu.

Ne maske, ne mesafe millet fıldır fıldır kayar ve de röportaj verip, bu tatilin iyi geldiğini çünkü çok sıkıldıklarını söyler iken, acaba evlere tıkılanlar, acaba tablet, bilgisayar, televizyon gibi pahalı alet edevat olmadığı için tatile bile ihtiyaç duyamayan, eğitimden mahrum kalan gariban okullu çocuklar, acaba doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar, morg çalışanları, mezar kazıcıları ne kadar sıkıldı umurunuzda mı acaba?

Şimdi sizin yüzünüzden öldük mü?

Belki de…

Vebali kime?

Ekmek peşindekilere mi?

Yoksa siz değerli “muktedir” olarak  İZİN verenleri mi?

Ben bilmem.

Muktedir olan bilir…

Muktedir olan ya da bir başka deyişle iktidar olan.

Yani. Arapçadan gelme: muktedir ya da iktidar…

Önceki ve Sonraki Yazılar