Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Çavuşesku…

Romanya Komünist Partisi lideri Nikolay Çavuşesku’nun ne zaman kurşuna dizildiğini unutmuşum.

Bileni hatırlayanı var mı?

Ben gençken, ama yine de o çoktan kurşuna dizilmişken başkentindeki sarayını gezmiştim. İhtişamlı… Muazzam. 

Sarayın önünde uzanan meydandaki muhteşem binalar da ona hizmette kusurda bulunmayanlara, yönetimdekilere vesair kimselere aitti. Kusursuz mimari örneği. Saraydan değil. Diğer binalardan söz ediyorum.

Mesela, bunu kıskanabiliriz. Çünkü hizmetindekileri kimse Çavuşkesku kadar  düşünmemiş. 

Ben çok gençken.

O tarihte ve de ben genç iken, Sarayı, “Avrupa’da 1100 odalı”  “Tek Saraydı”. Dikkat edin. Avrupa’daki… diyorum.

Sarayın adı “Halk Sarayı” idi. Sanki Romen halkı gelip de konaklayabiliyormuş gibi…

Halk Sarayı’nın inşasına dair internet kayıtları şöyle:

“Tarihi kayıtlarda, 2. Carol’un 1935’te bu tepeye güzel bir proje inşa etmeye niyetlendiği ancak gerçekleştirilemediği yer alıyor. 1971 yılında Kuzey Kore ziyaretinde gördüğü yönetim binasından çok etkilenen Çavuşesku’ya, 6 yıl sonra meydana gelen şiddetli deprem bu fırsatı sundu. Başkentin (Bükreş) yeniden inşası kapsamında bu tepeye gücünün sembolü ve devlet kurumlarını tek elde toplayabileceği bir saray projesi yaptırdı. Açılan yarışmayı Mimar Anca Petrescu’nun projesi kazandı. 1984 yılında başlanan inşaatta (ki ben lise sondaydım), 10 adet baş mimara bağlı 700’ü aşkın mimar ve 25 bin işçi çalıştı. Maliyeti düşürmek için inşaatta asker istihdam edildi." 

Bravo! Bilahare seni kurşuna dizecek askerlerden medet ummak fevkalade. Hem de kendi sarayını inşa ettirmek için.

Yani Nikolay ve Elena, çoktan kurşuna dizilmişti. Ben bu muhteşem sarayı gezdiğimde. Sevgili Elena ile birlikte ve sadece kimilerinin bildiği bir duvar dibinde. Ben ziyaret ettiğimde…

Pekiyi, Krallarıyla, Kraliçeleriyle dolayısıyla da kraliyetleri ve hanedanları ve de onların ihtişamlı saraylarıyla ünlü  Avrupa’da nispeten yakın bir tarihte en büyük, en çok çok odalı sarayı inşa ettiren lider kim? Hanedan mensubu olmayan?  

Nikolay, Ocak 1918 doğumlu. Kayıtlarda, ölüm tarihi 25 Aralık 1989. Ama aslında pek sevgili işbirlikçisi olan eşi Elena ile beraber (ama Elele değil) kurşuna dizildikleri tarih 25 Aralık 1989.

Bizim Nikolay, pek de başarılı bir geçmişe sahip. Komünist sistemde yönetime gelenler için aptallar ya da eğitimsizlere hiç yer yok… Herkesin öcü gibi görüp korktuğu bu “Kötü sistem”den başka ne beklenir ki?

Geri dönelim bizim Komüniste ve internet bilgilerine:

Nikolay için şöyle deniyor:

“1965-1989 tarihleri arasında  Romanya Komünist Partisi (PCR)  Genel Sekreteri, 1967 yılından itibaren Devlet Konsülü Başkanı ve 1974-1989 yılı arası da Romanya Cumhurbaşkanı olan bir politikacı”

“Yönetiminin ilk on yılına, Soğuk Savaş sırasında diğer Varşova Paktı üyelerinde farklı olarak  Batı Avrupa ve ABD’ye karşı açık politikası damgasını vurmuş. Selefi tarafından  ilk olarak 1958 yılında belirlenen, SSCB’den  askerlerini Romanya'dan çekme konusundaki nazik talepkâr eğilimi devam ettirmiş” kendisi.

“Çavuşesku'nun ikinci on yılı, kendine karşı gösterilen suni ve abartılı saygının karakterleştiği, milliyetçiliğin ve Batı dünyası ve aynı zamanda Sovyetler Birliği ile ilişkilerin sapmalara uğradığı dönem oldu”

Ancak gel gör ki;

“Çavuşesku Yönetimi Aralık 1989'da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askerî müdahale ile devrildi. Kendisi ve karısı, askeri bir mahkemenin televizyonda iki saat boyunca yayınlanan yargılaması sonucu kurşuna dizildi. 

Pekiyi Nikolay ile Elena’nın mezarları nerede? 

Gidin bakalım Romanya’ya.

İster komünist ister ne olursa olsun.

HALKA, halkına hizmet edebilecekken etmeyenlerin sonu. Hazin sonu. Eşiyle birlikte.

Elena ya da Nikolay…

Önceki ve Sonraki Yazılar