Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Çekin Ellerinizi Salda'dan...

Eveeet. Başka derdimiz yoktu, ekonomimiz uçuyor, salgını mükemmel idare ediyoruz, okulları, üniversiteleri açıyoruz, AVM’ler zaten tamam, esnafımız, işçimiz refah içinde, doktorumuz, öğretmenimiz huzur içinde, hasılı bütün sorunlarımızı çözdük sıra geldi Salda Gölü’nü “gelecek kuşaklara en iyi  şekilde miras bırakmaya”…

Yaklaşık 6.8 km. eninde, 9.186 km. uzunluğunda bir tektonik çukurun üzerine yerleşmiş kapalı bir havza içerisinde yer alan Salda Gölü’nün “Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Artık rahatız milletçe… Bir bahçemiz daha olacak diye…

Burdur Yeşilova ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan, 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin, dünyanın ise en berrak suları arasında bulunan Salda Gölü denizden 1193 metre yükseklikte.

Magnezyum yönünden çok zengin bir yapıya, gölün kumsalı da, sudaki magnezyum nedeniyle beyaz renge sahip olduğuna pişman edilen gölün suyu ne yazık ki berrak ve turkuaz renginde.

Bu da bölgeyi manzara açısından eşsiz kılmak kalmayıp insanoğlunun tahribatına müsait haline getirmekte.

Ve ne yazık ki göl kıyıları Maldivleri andıran eşsiz bir görsel güzelliğe ve flora-fauna açısından oldukça zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip.

Doğu ve batısında bir duvar gibi yükselen dik kıyılara sahip olan zavallı gölün kuzeyinde Doğanbaba, güneybatısında Gökçe ve güneydoğusunda da Kayadibi mahalleleri var.

Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Osman Gazi Şakar, “Millet Bahçesi projesinin tam gaz devam ettiğini ve onaylanan imar planıyla çevre köylerin yapılaşmaya açıldığını” söylüyor.

Osman Gazi Şakar, söz konusu bu mahallelerin gölün eşsiz manzarasına hakim olduğunu ve dolayısıyla da “buralara otel, motel, pansiyon yapılacağını” anlatıyor.

İmar planına bir tepki de CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’tan geliyor. Ali Öztunç, “Dertleri Salda’yı nasıl koruruz değil, nasıl kullanırız” diyor ve haklı olarak ekliyor:

"Salda Gölünün korunabilmesi için, kitle turizminden uzak tutulması gerekiyor. Oysa mevcut planlar bu alanın daha fazla yapılaşmasına yönelik. Salda Gölünün kaldıramayacağı bir kirliliğe ve tahribata davetiye çıkarmaktan başka bir anlamı yok…"

Bence de…

Gerçekten "en iyi şekilde miras bırakmak" istiyorsak, çekelim ellerimizi bu güzellikten…

Örnek mi? Havuzlu siteye dönen doğa harikası Uzungöl, kurutulan 12 bin yıllık Dipsiz göl…. Çekelim ellerimizi…

Önceki ve Sonraki Yazılar