Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Daha Ne Desin?

Kendisi için önemli olmayabilir, ama mesela benim için çok önemli. O oraya bakmıyor olabilir, ama mesela ben bakıyorum, hatta gözlerimi alamıyorum.

Bir de ne görüyorum, kanatlanmış uçuşan kurlar. Haber kanallarının genellikle sağ alt köşelerinde yer alan kur fiyat göstergelerinin hemen yanı başındaki oklar hep yukarıyı daha da yukarıyı işaret ediyor.

Hayır elbette maaşımı döviz cinsinden değil Türk lirası olarak alıp çarşıda pazarda da elbette Türk lirası harcıyorum harcamasına da aldığım malların sürekli fiyatı artıyor, gel gör ki maaşım artmıyor.

Yani kur artışı maliyetlere yansıyıp da halkın alım gücü daha da düşünce ve de kimse bir şey alamaz olunca zaten gırtlağa kadar borca batmış şirketlerin hali ne olacak?

Hayır bana ne şirketlerin akıbetinden de denebilir denmesine de işte onların hali ne yazık ki vatandaşın haliyle doğrudan bağlantılı.

Bizim gibi dış finansmana bağımlı ülkelerde yerel paranın değer yitirmesi ekonomide domino etkisine neden oluyor. Kur yükselince öncelikle  maliyetler artıyor, bu da  fiyat artışları demek oluyor. Yani kurdaki artış, ister dolarla kazansın, ister TL,  her bir vatandaşı gayet yakından ilgilendiriyor.

Hal böyle iken, bırakın oraya bakmamak, gözünü hiç oradan ayırmamak lazım.

Hayır madem kur artık ellerinde, o zaman bile isteye yükselmesine müsaade mi ediliyor acaba? Ya da acaba kendi aralarında bir tür iş bölümü yaptılar da haberimiz mi yok?

Belki de kimi kura bakıyor, öteki yollar, köprüler, havaalanları ve hastanelere müşteri bakıyor? Öteki öylece bakıyor… Ve bir diğeri de müşteri çıkmayınca söz verilen garantilerin ödenmesinden mi sorumlu. Belki de… Kimbilir…

Önceki ve Sonraki Yazılar