Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Dört Artı Dört Artı Dört Çarpı Sekiz Bölü 15 = 18 Yıl…

Doğrusu ben artık saymayı da bıraktım, anlamaya çalışmayı da. Neyi neyle toplamak, neyi çıkarıp neyle çarpmak gerek? Sınavların güncellenen isimleri nedir? LGS ne demekti? OKS diye bir şey var mıydı? Varsa ne işe yarardı?

2002’den bu yana Milli Eğitim Bakanlığı kendi içinde başlı başına bir muhalefet örneği sahneledi, bir gelen kendinden öncekini hiç mi hiç beğenmedi, o onu eleştirdi, böyle sistem olur mu dedi beriki üç öncekinin yaptıkları için çok sıkıntılı dedi … Bir an geldi ne sistemlerinin ne de kendilerinin isimlerini hafızaya alamaz olduk.. Hatta birinin öteki için söyledikleri, acaba başka başka partilere mi mensuplar diye düşündürdü…

Tam toplamda 14 kez sistem değiştirildi, bu sefer oldu galiba derken hop 15.cisi geldi. An itibarıyla aslında 15.cisi denenirken, hop korona salgını geldi uzaktan eğitime geçildi, ilk olarak da çocuklara "İnsan nasıl idam edilir" anlatıldı. Çocuklarımız çizgi filmle aydınlandı. Bakan, bu görüntüleri kendisinin de onaylamadığını açıkladı. Peki kendisi başka bir bakanlığın bakanı mıydı?

Bir yandan bu kadar beceriksizlik olur mu derken, insan acaba bu işin içinde bir bit yeniği mi var diye de düşünebiliyor. Mesela zaten Diyanet aslında insanların eğitim görmesini dinin elden gidebileceği endişesiyle pek istemiyor. Hatta bırakın okula gitmelerini erkeklerle Horon tepmelerine bile sıcak bakmıyor pek.

Bir yandan kız çocuklarının okula gönderilmesini değil çabucak evlendirilmesini istiyor, bir yandan yıllarca baş örtüsüyle neden okullara giremediklerinden yakınıyoruz. Şimdi kız çocuklarını okula gönderelim mi göndermeyelim mi?

Madem zaten göndermeyi pek istemiyorduk o zaman neden baş örtüsünü tartıştık? Şimdi göndersen bir türlü göndermesen bir türlü..

Çünkü mesela kimileri eş, çocuk, abla, anne, ninelerinin erkek doktora muayene olmasını istemiyor. "Ee ne yapacağız?" Kadın doktor yetiştirmek istemedik diye kadın hasta yakınlarımızı ölüme mi terk edeceğiz?

Bir karar verin artık kardeşim, siz sahiden ne istiyorsunuz?

Bakanlar ve Sistemleri

AKP 2002’de iktidara geldi. Aynı yıl Necdet Tekin ve Erkan Mumcu milli eğitim bakanlığı yaptı.

2004 yılında eğitim müfredatında değişiklikler yapıldı.

Lise müfredatındaki ilk değişiklik 2004 yılında yapıldı. Fen bilgisi dersinin fen ve teknoloji adıyla ders saati arttırılarak haftada dört saat olması kararlaştırıldı.

1994’ten beri uygulanan Lise Giriş Sınavı LGS (Liselere Giriş Sistemi) son kez uygulanarak yerini Ortaöğretim Kurumları Sınavı’na (OKS) bıraktı.

2005 yılında 3 yıllık olan lise 4 yıla çıkarıldı.

Önünde hazırlık sınıfı bulunan ve öğrenim süresi hazırlık ile birlikte dört yıl olan, anadolu, fen, anadolu öğretmen, anadolu güzel sanatlar, spor liseleri ile başında "Anadolu" ibaresi bulunan mesleki-teknik liselerin öğrenim süresi, hazırlık sınıfı kaldırılarak 4 yıla çıkarıldı.

Genel liseler ile mesleki ve teknik liselerde, lise 1 "ortak sınıf" oldu. Her lisenin birinci sınıfında aynı derslerin okutulması kararlaştırıldı.

2005’de yabancı dil ağırlıklı eğitim veren süper liselerin kademeli olarak kapatılması ve Anadolu liseleriyle tek programda birleşmesi onaylandı. Böylece ihmal edilecek yabancı dil eğitiminin ilköğretimde ağırlık kazanacağı söylendi.

2008 yılında Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) yerine 6.7. ve 8.sınıfın sonunda girilen Seviye Belirleme Sınavları (SBS) geldi.

2010 yılında SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile tek sınav modeline dönüldü.

2010 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yayımladığı bir genelgeyle tüm düz liselerin Anadolu liselerine dönüştürüleceğini açıkladı, uygulama hemen başlatıldı.

2012 yılında İlköğretimde kesintisiz 8 yıllık sistemden vazgeçildi, 4+4+4 sistemine geçildi.

2012 yılında Erdoğan "Dershaneler kapatılacak" açıklaması yaptı.

2014 yılında ilk TEOG sınavı uygulandı .

2017 yılının Eylül ayında Erdoğan "TEOG’un kaldırılması lazım" açıklaması yapmasının ardından birkaç gün içerisinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz "Bu yıl TEOG yapılmayacak" açıklaması yaptı.

2018 yılında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine gelen yeni Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sisteminde öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alacak okullara 2 Haziran’da yapılacak LGS puanlarıyla yerleşecek.

Yaklaşık 1 milyon öğrenci ise "Çember Sistemi" ile adreslerine göre liselere yerleştirilecek. Çember sisteminde öğrencilere anadolu lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi tercihlerinin sunulacağı açıklandı ancak her ilçede anadolu lisesi yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar