Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

İtiraf Üstüne itiraf…

Yani bütün sayıları açıklamıyorlardı. Yani Dünya Sağlık Örgütü’ne de bütün sayıları vermiyorlardı. Aslında zaten biliyor muyduk? Haydi bilmiyorsak bile şüpheleniyorduk…

Bütün Avrupa ülkeleri kapıları suratımıza kapatmadı mı? Bırakın vize vermeyi, randevusunu bile vermedi.

Önce sayılar kafamızı bir karıştırdı.

Hasta sayısı, vaka sayısı, toplam sayı derken bir başka muamma daha belirdi. 15 Ekim muamması.

Bir yıl dönümü falan mı acaba?

Neden 15 Ekim? Ne olacak 15’ine kadar? Ya da 15’inde? Ya da ne olmayacak?

Daha fenasını söylememek için sadece çocuk yerine koyuluyoruz diyeceğim…

Ya da en azından yine kafalar karışacak.

Haberleri şöyle bir hatırlayalım:

Eylül ayı sonunda üst düzey makamlardan yapılan açıklamada, günlük açıklanan koronavirüs tablosundaki verilerde testlerde pozitif çıkan bütün hastaların sayısını değil, sadece semptom gösteren hastaların sayısını paylaştıklarını bildirilmişti. 

Açıklama DSÖ'nün tepkisini çekmiş, koronavirüse bağlı Covid-19 hastalığına yakalanan kişilerin toplam sayısının kayıt altına alınması usulleri konusunda Türkiye'ye çağrıda bulunmuştu.

Açıklamada, Covid-19 hastalığına dair verilerin toplanması ve raporlanmasının geliştirilmesi konusunda aralarında Türkiye’nin de bulunduğun üye ülkelerle görüşmelerin yapıldığı aktarılmıştı. 

Ayrıca, halk sağlığı açısından test yapmanın virüsün hangi boyutta olduğunu anlamak, onu durdurmak için harekete geçmek, testi pozitif çıkan kişilerin temas içinde olduğu insanları tespit etmek ve pozitif vakaların karantinaya alınmasını sağlamak için önemli olduğu vurgulanmıştı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de, "6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız" suçlamasını yöneltmişti.

Birlik, haklı olarak doktorların uygun bir tedavi yaklaşımı sergileyebilmeleri için gerçek rakamlara ve verilere ihtiyaç duyduklarını belirtmişti.

Açıklamada, "Hes kodlarının vesaire hepsinin güvenilirliklerinin altına soru işareti konulmuş oldu. Bunu TTB söylüyor ama maalesef doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali TTB ile beraber bunu söyleyen tüm uzmanlık dernekleri ciddi bir şekilde dışlanma içine sokuldu" ifadesini kullanılmıştı.

Bakalım yarın ne olacak? Öğreneceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar