Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Korona Bayram Etti

Ne maske, ne mesafe ne de temizlik... 

Bu bayram Korona bayram etti... 

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkmadık, bayram namazı için camilere gidilmedi. Ne değişti de Kurban Bayramı’nda camiler hatta ibadete açılan Ayasofya hınca hınç doldu?

Ne değişti de insanlar yer bulabilmek için sabah 5’ten itibaren avluyu doldurdu?

Virüsle anlaşma yapıldı da bizim mi haberimiz yok?

Ya bayram tatili dolayısıyla sahillere akın edenlerin görüntülerine ne demeli? 

Görüntüler bu kadar emeğin boşa gittiğini kanıtlar nitelikte.

Evet hepimiz çok sıkıldık, hava çok sıcak, ayrıca bayramda bir nefes almak da hakkımız. Ama bu kadar aymazlık, insanlarımızın ne kendilerine ne de başkalarına saygı duymadığını gösteriyor ne yazık ki.

Hala kapalı yerlere girerken ateş ölçülüyor belki ama ya plajlar, açık alanlar? İnsanlar Türkiye'nin her bir sahilinde sıkışık nizam denizdeydi. 

Elbette maskeyle denize girilmez ama bu kadar dipdibe olmak mecburiymiş gibi de davranılmaz. Artık "bana bir şey olmaz" mantığıyla hareket edemeyiz çünkü sana da bana da bir şey oluyor.

Hadi sana bana olmadı ama birilerine oluyor, o birileri hastanelere koşuyor, tedavi olmak istiyor, orada bayramda bile nöbet tutan sağlık çalışanları sil baştan virüsle mücadele ediyor. 

Onlar sıkışık nizam denize girsin diye dikkati elden bırakmayanlar evden bile çıkmıyor. Vaka sayısı arttıkça artıyor, el altından dolaşan rakamlar dehşet veriyor ama kimse doğru dürüst açıklayamıyor. Kimler nerelerde hastalanıyor, kimler nerelerde tedavi ediliyor, kimler nerelerde hayatını kaybediyor söylenmiyor.

Her tarafa virüs saçanlar ya da kapanlar şimdi de evlerine dönüyor erken erken! 

Peki o yollarda neler oluyor? 

Neler olacak? 

Sahillerde virüsleri bırakanlar ya da virüs kapanlar evlerine gittiklerinde nerelere kimlere bulaştıracaklar? Camilerde bayram namazı kılanlar kimlere virüs bulaştırdı, bulaştıracak? 

Böyle mi meydan okuyoruz virüse? 

Doğrusu biz ölmeyelim diye ölen sağlık çalışanlarına ayıp ettik, biz ölmeyelim diye bayramda nöbet tutan sağlık çalışanlarına çok ayıp ettik. 

Biz ölmeyelim diye okula gönderilmeyen çocuklara gençlere, evlere tıkılan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza çok ayıp ettik.

Önceki ve Sonraki Yazılar