Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Şakasına ceza kesmek… Kalitesiz maske satmak…

Yapılan resmi açıklamada, “Maske ve mekân denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olmasının mecburi hale getirileceği” belirtildi.

Yani bu, çarşaf çarşaf kesildiği ilan edilen cezaların tahsil edilmediği anlamına geliyor. Tahsil etmeyeceğin cezayı niye kesersin, şu kadar kişiye şu kadar bin milyon ceza kesildi diye niye ilan edersin o zaman?

Aynı açıklamada, “İl hıfzıssıhha kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimleri sıklaştırılacaktır” da deniyor.

O halde bu da kimse bugüne kadar özel tedbir falan almadı, kafe ve restoranlarda ise denetimin sıkısını bırakın gevşeği bile uygulanmadı demek oluyor…

Yine açıklamada,  “İzolasyonda olan kişilerin kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecektir” denilmesi de izolasyondaki insanların kurallara uyup uymadığının bugüne kadar yeterince yakından takip edilmediği anlamına geliyor..

Zaten İçişleri Bakanlığı ancak 12 Eylül 2020 tarihinde 81 ilde maske takma zorunluluğu olduğunu duyurmuştu. Bakanlık, 81 il valiliğine gönderdiği ‘Covid 19 Tedbirleri’ konulu ek genelgede, “ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak” demişti.

Cezalar ise kaymakamlıkların takdirine bırakılmıştı.. Mesela İstanbul gibi dev bir şehirde, kimi uyarıyor, 3 gün bekliyor 950 lira kesiyor, öteki uyarmıyor doğrudan 3 bin 150 liraya kadar ceza kesiyordu. Bazıları ise çok daha insaflıydı ve sadece 392 lira kesmekteydi. Sonra birileri bu saçmalığa son vermek adına orta noktada el sıkıştı ve maske takmamanın cezasına bir “standart” getirildi. Ücret 900 lira olarak belirlendi.

Belirlendi belirlenmesine de biz de bu cezaların tahsil edildiği sanıyorduk.

Mesela akşam haberlerinde en az bir tane maske takmayan vatandaşın yakalanışı ve ceza kesilmesine ilişkin görüntüler geliyor ekrana. Sonra alt yazı geçiyor ve ülke genelinde toplam falanca bin lira ceza kesildiğini okuyoruz. 

Ve fakat zaten kim kesiyor bu cezaları, kimin maske takmayan vatandaşa ceza kesme yetkisi var, biliyor muyuz? Mesela polis memurlarının kestiği cezalar yasal mıdır? Bu cezaların iptal edilmesi gibi bir durum mu vardır yoksa? Biliyor muyuz? Yooo. Ne gerek var zaten bilmeye…

Aslına bakarsanız, bütün bunları öğrenmek istemiyorsanız MASKE TAKIN. Hem kafanız karışmaz hem de hastalanma riskiniz azalır. 

Takın ki, doktorlara, sağlık çalışanlarına fazladan eziyet etmeyin, hastanelerde sırf maske takmak gibi basit bir önlemi almadığınız için yer işgal etmeyin diyeceğim demesine ama bir de zaten paramızla satın almak zorunda kaldığımız maskelerin hangisinin sahte olup olmadığıyla da uğraşmanız gerekecek..

Çünkü bir iddia var. Hem de çok ciddi. İddiaya göre “kâr hırsı yüzünden 3 kat diye satılan maskelerde asıl filtre görevi gören “meltblown” kumaşı kullanılmıyor” ve “salgın sahte maskelerden yayılıyor”.

Maske takıp takılmadığı hadi kontrol ediliyor diyelim, takılan maskelerin sahte olup olmadığı, gerçekten koruyup korumadığını kim denetliyor? Kimse. Zaten iddiaya göre maskelerde bir “standart” falan da yok. Başka bir deyişle durumunuz iyiyse iyi maske satın alıyorsunuz, değilse ucuz, yani sahte. 

Tabii bu bir iddia. Sadece bir iddia…

Önceki ve Sonraki Yazılar