Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Salgın Siyaseti!..

‘Yeryüzünün meyvelerinin her canlıya ait olduğunu ve yeryüzünün bir kişiye ait olmadığını unutmuşsanız, kayıpsınızdır’.. 
(Jean-Jacques Rousseau)

Bütün dünya, eşi benzeri 100 yıl önce görülmüş günlerden geçiyor, bizler tarihe tanıklık ediyoruz, tarihin içinde yaşıyoruz. Yarın ne bizler ne de çocuklarımız için bildiğimiz gibi olacak, korona salgını bitecek ama giderken bambaşka bir dünya düzeniyle karşı karşıya bırakacak hepimizi..

Sevdiklerimizin canını alan salgının hayatta kalanlar için de tahribatı çok ağır.. 

Ateş düştüğü yeri yakıyor her zaman olduğu üzere.. Başkalarının temiz evlerinde yaşaması için, annelerin işlerine vaktinde yetişebilmesi için yataklarından gün ağarmadan çıkan bakıcıları, temizlikçileri, bakımlı olabilmemiz için zifiri karanlıkta kendi çocuklarını evde bırakıp dükkanlarını açan berberleri, güzellik salonlarını, çocuklarımızı okula götürmek için kar-kış demeden yollara düşen servis şoförlerini, sıcak poğaça yetiştirmek için fırınların başına geçen pastane çalışanlarını, matbaa, inşaat, fabrika işçilerini, AVM çalışanlarını, çay ocağı çalışanlarını, tamircileri ve bugüne kadar hepimizin hayatını kolaylaştırmak için çarkı döndüren, daha nice işsiz insanımızı düşünüp apar topar dertlerine çözüm arayacaklarına, apar topar kanunlar karıştırılıp,  ‘aman onlar yapmasın’ zihniyetiyle hizmet etmek için seçilen insanların önü tıkanıyor, üstelik bir zamanlar kendilerinin kullanmış olduğu diğer kanunlar çiğnenerek..

İnsanlara yardım etmenin, ahlaklı davranmanın sağcısı, solcusu olmaz, yardıma muhtaç kalanın sağcısı solcusu olmaz, yardım yardımdır, hele de eşi benzeri 100 yıl önce görülmüş günlerden geçerken…
Fransız Devrimini etkileyen yazar, düşünür, siyaset teorisyeni Rousseau şöyle der:

‘Politika ve ahlakı farklı ele alanlar, her ikisini de anlayamazlar’..

Önceki ve Sonraki Yazılar