Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Şans…

Yenilenerek şimdi “herkesin şansı“ haline getirilen şey, eskiden herkesin şansı  değildi demek... 

Kiralanan Milli Piyango’nun yeni reklamından söz ediyorum. Hani şu son yıllarda şaibeleriyle gündeme gelen, itibarı da epeyce kayba uğrayan Milli Piyango İdaresi’nden…

Aslında Sayıştay'ın milyonların umut bağladığı Milli Piyango’yla ilgili tespitleri 2012’de basına yansımış, hazırlanan raporda da televizyondan yayınlanmayan ve sadece merkezde yapılan halka açık çekilişlerin Sayıştay tarafından yeterli bulunmadığı ileri sürülmüştü.

O tarihten bu yana çekilişlerin şeffaflığı ve güvenilir olmadığı tartışması devam ediyordu zaten.

Hatta halk arasında giderek yayılan söylentilere göre zaten ikramiyelerin büyük olanları sadece yandaşlara  vuruyordu.

Vicdan sahibi bir kurum çalışanının “ikramiyeleri istediğimiz bilete çıkarıyorduk” demesiyle ve bunun “çok kolay” olduğunu söylemesiyle biraz daha kafa karıştırıcı hale gelen durumla ilgili olarak geçen sene CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Parlamentoda basın toplantısı düzenlemiş ve 5 Ocak'ta (2019) yapılan Sayısal Loto çekilişinde büyük ikramiyenin tek kişiye isabet ettiğini, 5 bilen kişi sayısının ise bin 901 2018'de yapılan 75 Sayısal Loto çekilişinin 74'ünde 5 bilen kişi sayısının 258'in altında çıktığını anlatmıştı.

Yavuzyılmaz, çekilişte matematiksel olarak büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinin 14 milyonda bir, 5 bilme olasılığının ise 54 bin 200'de bir olduğunu belirtmişti.

Milli Piyango İdaresi'nin şeffaflığına ilişkin sorunlar bulunduğunu vurgulayan Yavuzyılmaz, çekilişlerin noter huzurunda yapıldığının açıklanmasına rağmen, noterin hangisi olduğuna ilişkin bilgi verilmediğini ifade etmiş ve "Gerek Sayısal Loto gerekse Milli Piyango'da şaibeler var" demişti.

Daha bir çok tuhaf noktaya parmak basan Yavuzyılmaz, ayrıca yılbaşı büyük ikramiyelerinin 2019 yılı dışında 12 yıl boyunca üst üste çeyrek bilete çıktığını hem de talih kuşunun kimlere konduğuyla ilgili bilgilerin de açıklanmadığından dem vurmuştu.

Yakın zamanda da CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bu konuyla ilgili açıklama yapmış, “Milli Piyango son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte itibar kaybına uğradı.  Türkiye Varlık Fonu tarafından 10 yıllığına SİSAL ortaklığına kiralanan Milli Piyango'da artık yeni bir rant dönemi var'' demişti.

Tarhan TBMM'de yaptığı açıklamada, kamu ihale düzeninin şeffaflıktan uzaklaştığını savunarak ‘'Kâr eden bir kurumun ihalesine sadece bir şirketin teklif vermesi ihale süreciyle ilgili soru işaretlerini artırıyor. Kurum rant kaynağı olarak görülüyor ve asli işlevinden de uzaklaştırıldı'' demiş ve şunları eklemişti:

“Milli Piyango İdaresini devralan yeni yönetimin fiyat politikası kamu yararıyla bağdaşmıyor. Spor Loto'nun bir kolonunun fiyatı 1.5 liradan 3 liraya çıktı. Şans Topu'nun kolonu 1 liradan 2 liraya, On Numara'nın kolon fiyatı 1 liradan 2 liraya yükseltildi.

Bu zamla birlikte On Numara'nın tam kolon fiyatı 5 liradan 10 liraya çıktı. Sayısal Loto rakamları 90'a kadar yükseltildi ve çekiliş sayısı haftada 3 güne çıkarıldı. Bu zamlar enflasyon oranının da çok üstündedir. Kurumun adının geçmişte şaibelerle anılması ne kadar üzücüyse, bugün de rant kaynağı olarak görülmesi ve asli işlevinden uzaklaşması o kadar üzücüdür.''

Bir de şans oyunlarının caiz olup olmadığı, kazanılan paranın helal olup olmadığı, oynayıp da kaybedilirse günaha girilip girilmediği tartışmaları var elbette, neyse. Biz öncelikle şaibeleri listeleyelim:

– 31 Aralık 2018 çekilişinde büyük ikramiyenin isabet ettiği “7615536” biletin sahibi çıkmadı. Kurum tarihinde ilk defa o yılın büyük ikramiyesi Hazine'ye devredildi.

– 31 Aralık 2019 çekilişinde ise noterler çekiliş devam ederken kendi aralarında diyalog kurdu, kameraların önünde birbirlerine “Sus” işareti yaptılar. Rakamlar daha çekilmeden televizyon yayınında alt yazı olarak kazanan numaralar verildi.

– 8 Ocak 2020 tarihinde dönemin Milli Piyango Genel Müdürü Muammer Çolak görevden alındı. Neden görevden alındığı açıklanmadı.

– 2020 yılında 20 gün arayla 6 Haziran ve 21 Haziran'da yapılan çekilişlerde 5 rakam da aynı çıktı. 5-11-24-39-41 numaraları aynı oldu. İki farklı çekilişte rakamların ortak çıkmasının 3.5 trilyonda bir ihtimal olduğu açıklandı.

– Milli Piyango ikramiyeleri Ankara Çankaya ve Ankara Yenimahalle gibi bazı ilçelere sıklıkla denk geldi. Çekilişlerde aynı rakamların çıkması ve ikramiyelerin aynı yere çıkması şaibe konusu oldu.

Doğrusu ben yıllardır bilet almıyorum, ya siz?

Önceki ve Sonraki Yazılar