Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Şimdi Ödeme Vakti. Hem de Faiziyle

Önce, paralar suyunu çektiği için uygun destek sağlanamadı. İnsanlar bir anda işini gücünü kaybetti. Evlere kapandı destek alamadan. Aç biilaç.

Sonra destek adı altında faizle bol keseden kredi dağıtıldı. Hatta insanları borçlanmaya özendirmek için kamu spotları kullanıldı.

Sonra mı? Sonra veriler saklandı. İnsanları doğru dürüst uyarmak yerine salgının küçümsenmesi sağlanmış oldu. Ama kazın ayağı öyle değildi. Güneş balçıkla bir türlü sıvanamıyordu artık.

Ama dost düşman bizi fena halde kıskanıyordu!

Hangi ilde, hangi ilçede, hangi mahallede kimler vefat etti söylenmedi. Hala da söylenmiyor. 

Zaten, “bana bir şey olmaz” mantığıyla hareket eden bizler, doğru dürüst bilgilendirilmediğimiz için elimizi kolumuzu sallayarak lüzumlu lüzumsuz dolanıyoruz sokaklarda.

Hem de hangi saatlerde, çıkıp hangi saatlerde eve girmemiz gerektiğini doğru dürüst anlayamadan.

Turizmciler doysun diye sağlık çalışanlarımız aynı parayla daha çok çalıştırıldı, hatta evlerine bile gidemeyen hakkı ödenmeyecek bu insanların bazıları göz göre göre ölüme gönderildi.

Yaz geçti. Turizm mevsimi sona erdi. Okul zamanı başladı. Herhangi bir planı olmayan yönetim orada da çuvalladı. “Aç-kapa ….” reklamına döndü iş. Sanki salgın bitmiş gibi yaşam “normalleşiverdi”. Çünkü bizi kıskananlara nispet, ekonomide de hiçbir hazırlık yapılmamıştı. Birden yine kandırıldığını ya da kimselere söz dinletemediğini fark etti. Ve bu sefer reform ve acı reçete konuşulmaya başlandı. Sanki bunca zamandır tatlısı vardı… Esnaf da perişan, işçi de. Müzisyen de perişan emekli de. Kısacası halk perişan. Hatta ÖTV’si sıfırlanan pırlanta, elmas alan yok olsa gerek ki (!) her bir kanaldan en az %50 indirim reklamları fışkırıyor. Şaka gibi.

Kepenkler kapandı. Bol kepçeden dağıtılan faizlerin geri ödemelerinin zamanı geldi. Bir yandan vergiler. Bunca işsizlik, bunca yoksulluk varken bir de hala acı reçete deniliyor. Ve kimse ses çıkarmıyor. İnanılır gibi değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar