Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Sırlar Odası ve Aşı ya da Aşılar

Bilim kurulu Toplantısı'nın ardından yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği, ''Çin'den gelen 1 milyon doz ÜCRETSİZ AŞININ Keymen şirketi tarafından Devlet Malzeme Ofisi'ne her bir dozu 12 dolardan fatura edilip edilmediği'' sorusu “ticari sır” kapsamına alındı.

Edinilen bilgiye göre, yetkili ya da yetkililer, diğerlerine ve biz meraklı ötekilere;

''Ülkeler arası ticari sır olarak kalması gereken bilgilerin ifşa edildiğini görüyoruz” suçlamasında bulundu.

Yetkili ya da yetkililer, açıklamada ayrıca, “Ülkeler arasında bunun ilişkileri etkileyebileceğini ve ücret ve benzeri noktalarda bunun ticari sır olarak kalmasını sözleşmeye de konduğunu” belirtti  ve “bu nedenle de fiyatı özellikle söylememiştim ama şunu ifade etmiştim: Biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz'' ifadesini kullandı.

Arkadaş, biz bugüne kadar “devlet sırrı” nedir biliriz. Devlet geleneği deriz. Deriz de, hiç bugüne kadar “ticari sır” duymamıştık.

Demek devletleri sır dediklerinin yanı sıra bir de “TİCARİ SIR” türemiş.

Ancak haberimiz yeni oldu. Bak sen! Yeni rejimin gereği olsa gerek.

Ve de “sırlar odası” mübarek.

***

‘Ötekiler’ ise yetkilerin pek de üzüntü bildiren “Bu ticari sıra girerdi keşke bunu bana açıktan sormasalardı keşke bunu bana arasalardı ya da yüz yüze sorsalardı” açıklamasına şöyle yanıt bir geldi:

Derlemesi benden…

"Bize Sayın Bakan’ın çok uzun süre böyle bir yere gelemeyeceği söylendi. Çağırdık gelmedin. Parti’de söyledik 15 gün süre verdik. 15 gün içinde ne gün gelirse gelsin dedik. Gelmedin. İletişimi kapatırsa milletin vekilin, milletin meclisini bilgilendirmek üzere teşrif etmezsen soruları açıktan sorarız. Sayın Bakan bilsin ki, açıkta yapılan kusurun tenhada özrü olmaz”.

Bence de.

Önceki ve Sonraki Yazılar