Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Siz galiba bu yükün altından kalkamıyorsunuz…

En üst düzeyde yapılan açıklama, insanın kanını dondurmaya yetti de arttı…

Öğretmen maaşlar yüzünden yatırıma fırsat kalmıyormuş…

Ekonomisi uçtuğu söylenen bir ülkede “eğitimde asıl yük öğretmen maaşı ile ilgilidir. Öğretmen maaşlarından dolayı yatırıma fırsat kalmıyor” denilebiliyor.

Sonra, Türkiye’nin de üyesi olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verileri, Türkiye’de öğretmen maaşlarının OECD ortalamasının çok altında olduğunu ortaya çıkarıyor.

Sonra “2018 yılında Türkiye’de 15 yıllık tecrübeye sahip bir ilkokul öğretmeninin yıllık brüt maaşı 28 bin 545 dolar seviyesinde olduğu ve bu rakamla Türkiye’nin, 33 ülke arasında 27. sırada olduğu” belirtiliyor.

Yani 7., ama sondan.

Zaten Türk-İş, ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 7 bin 765 lira olarak hesaplıyor. Bu durumda Türkiye’de en yüksek öğretmen maaşı, yoksulluk sınırının altında bulunuyor.

Durum buyken, zaten 18 yıldır sürekli değişen sistemlerle çökertildiği için tam olarak kaç yaşında okullu olması gerektiğini bilemediğimiz çocuklarımızı “emanet ettiğimiz” öğretmenlerimizin geçim sıkıntısıyla zaten boğuşmakta olduğunu nasıl görmezden geliriz?

Okullar virüs salgını yüzünden kapatılıverince evlatlarımızı sabahtan akşama, akşamdan sabaha evde tutmak zorunda kalınca anlamadık mı öğretmenlerin değerini hala?

Emekli maaşları yük, öğretmen maaşları yük, e siz galiba bu yükün altından kalkamıyorsunuz.

Unutmayın, emekliler bir zamanlar sizin için çalıştı, unutmayın, öğretmenler sizin evlatlarınızı okutuyor, unutmayın sağlık çalışanları sizin sektörlere verdiğiniz sözler yüzünden hastalanan vatandaşlarınızı iyileştirmeye çalışırken ölüyor.

2002’de, yani devraldığınız zaman eğitimin % 17,18 olan payını 2020’de %4,65’e ben düşürmedim herhalde. 

Ya bütçeni ona göre ayarla, ya da emrindekilerin bilip bilmeden açıklama yapmalarını yasakla derler yoksa…

Önceki ve Sonraki Yazılar